Quantcast
Channel: Kandalló – Home & Decor – lakberendezés
Viewing all 99 articles
Browse latest View live

Csináld magad, saját kandalló építés (Béres Zsolt)

$
0
0

Azoknak ajánlom figyelmébe e cikket, akik kellően elszántak ahhoz, hogy maguk építsék fel házuk egyik ékességét: a kandallót. Szeretném megragadni az alkalmat, hogy felhívjam minden olvasó figyelmét arra, hogy a szakmám nem kandalló építő mester, így az általam alkalmazott anyagok, technológia csupán információ gyüjtés eredménye és nem szakmai tapasztalat. Magyarul fogalmazva, a leírtakat mindenki csak a saját felelősségére használja!

Az építést megelőző lépések:
1, Mindenek előtt gyűjtsünk minél több információt, képanyagot és döntsük el mit és hogyan szeretnénk csinálni. (forma, szín stb…)
2, Bizonyosodjunk meg róla hogy a kéményünk megfelelő méretű és éppen megfelelő helyen van-e. Az én 9kW-os betétemhez 200mm-es kémény épült előzetesen.
3, Válasszunk kandallóbetétet. Tartsuk szem előtt a minőséget!
(more…)

, , , , , ,

Vízköpenyes tűzterű kandalló beépítése (Naszvadi Gábor)

$
0
0

Vízköpenyes tűzterű kandalló beépítése: NGAhogy a képek dátumán is látszik, kissé vontatottan haladt az építés. Az a helyzet, hogy szomszédi összefogásban készült, ezért ahogy időnk volt, úgy építgettük.

A tervezett oszlop formából egy komplett fal, illetve álfal-szerű megoldás született. Az egész úgy néz ki, mintha a falba lenne építve. Az oldalfalak végig követik a felső dobozszerű álfal formáit. Ahogy nekikezdtünk az építésnek, úgy jöttek az ötletek, és végül lebegőpolcokból álló polcrendszert, valamint egy beépített szekrényt álmodtunk meg.
A szekrény hamarosan kétszárnyas, fekete füstüveg üvegajtót fog kapni, a kép akkor lesz teljes.
(more…)

, , , , , , ,

Kandallóépítés lakásfelújítással (Simon István Krisztián)

$
0
0

Kandallóépítés lakásfelújítással (Simon István Krisztián)Szeretném előre tisztázni, nem vagyok kandallóépítő, az interneten talált leírásokat, kérdésekre adott válaszokat gyűjtve, valamint egy kandallóépítésről szóló könyvvel a hónom alatt vágtam az építésbe. Az építés 3 hónapig tartott, mert ez mellett még a lakást is felújítottuk, festettem stb…

A lakásfelújítást a kandallóépítés hozta magával, hogy jó helyre kerüljön, át kellett egy kicsit rendezni nem csak ezt a helységet, ahová a kandallót terveztük, hanem a szomszédos szobákat is.

Miért?
(more…)

, , , , , , ,

Vízteres kandalló másként (Szabó Zoltán)

$
0
0

Vízteres kandalló másként (Szabó Zoltán)A következő leírásban egy általam megálmodott és kivitelezett kandalló építését szeretném bemutatni.Az építésnek több célja volt:

-A gázszámla csökkentése
-A nemrég befejeződött építkezés során termelődött fahulladék hasznosítása
-A sarokban lévő kémény eltakarása

Mivel az előző házunkban is volt kandalló, nem volt kérdés, hogy itt is ez fogja szolgáltatni az otthon melegét.

A tervem az volt, hogy átmeneti időszakban kizárólag a kandallóra bízzuk a fűtést, ezért csak központi fűtéses megoldás jöhetett szóba.
(more…)

, , , , , , ,

Vízteres kandalló, tűztér beépítése (Stier Norbert)

$
0
0

Vízteres kandalló tűztér beépítése (Stier Norbert)2009 nyarán fogalmazódott meg bennem, hogy a 2002-ben épített családi házunkba a gázfűtés mellett egy alternatív tüzelési formát építsek ki. Azért éreztük a szükségét, mert 2008 telén az ukrajnai gázellátási problémák idején a gázszolgáltató jóval gyengébb hőértékű gázt biztosított, mint korábban. A gázláng a kék helyett pirosan égett (víztartalma megnőtt), valamint a korábbi gáz ártámogatást is megszüntették.
Viszonylag jó kiindulási alapot jelentett az, hogy a ház tervezése során építettünk egy második kéményt, a gázfűtéshez használt kéményen kívül. Épületgépésszel több alkalommal egyeztettem, hogy milyen fűtési formát kellene kialakítani, és azoknak milyen a hatásfoka, és a bekerülési értéke.
(more…)

, , , , , , ,

Kandallóépítés képekben (Szabó Zoltán)

$
0
0

Kandallóépítés képekben (Szabó Zoltán)Családom először nem gondolta komolyan, hogy mibe vágom a fejszémet, de mikor látták a felkészültségemet (napi tájékozódás a tuzimado.hu-ról), rajzokat, fényképeket, valamilyen alapszintű tudásom a működésről, működési elvekről, a végén már bíztak bennem.

Véleményem szerint elég jól sikerült, használatban kiváló, a lakásunkat a várt szinten felmelegíti, kellemes és pihentető mikor “izzik” benne a száraz akácfa. Kedves feleségem Kriszti segített a nehéz, nem várt pillanatokban.
(more…)

, , , , , , ,

Légfűtéses kandalló építése (Magyar Zoltán)

$
0
0

Légfűtéses kandallóépítés képekben (Magyar Zoltán)Légfűtéses kandalló, avagy munkanélküliség ≠dologtalanság

Mivel az energia válság, no meg a munkanélküliség hozzám is begyűrűzött, így hirtelen elég sok időm lett. Ezért komolyan fontolóra vettem, hogy nekilátok kandallót építeni saját magam.

A házunk még csak két éve lett befejezve, de a kandalló akkor nem épült meg, mert nem volt igazán fontos. A padló és radiátoros fűtéssel kombinált gázkazán jól megoldotta a szinte csak este 6 után szükséges fűtést. Építéskor a ház közepébe már be lett építve egy 200-as Leier kémény, - ez egyébként így a nappali sarkába került.

(more…)

, , , , , , ,

Modern stílusú kandalló építése (Holinka Levente)

$
0
0

Modern kandalló építése (Holinka Levente)Már több mint egy éve megvásároltuk a fém tűzteret de az idő hiánya miatt csak most került sorra elkészítése. Eleinte egy hagyományosabb vulkáni hasított kőből akartuk megépíteni (meg is vásároltam a kőtömböket, fel is hasogattam, ugy-hogy kinti grillező lesz jövőre belőle) de a nappali modernebb stílusú kivitelezése miatt ezt az ötletet elvetettük. Rengeteg, interneten megtalálható (köztük a tuzimado.hu-n is), tervet, elképzelést és kivitelezést elemeztem és végül egy modern vonású kandallót építettem.

(more…)

, ,

Kandallómról mindenkinek (Márkus Gábor)

$
0
0

Kandallómról mindenkinek (Márkus Gábor)Hát úgy döntöttem, hogy itt…
Azzal kezdődött, hogy a konvektoros fűtésünk kezdett nagyon drága lenni, így alternatív megoldásokat kerestünk a nejemmel. Szóba került gázkazános, vegyes-tüzelésű kazánnal kombinált gázkazános központi fűtés, cserépkályha vagy kandalló, mint kiegészítő fűtés. Gazdaságossági, megtérülési szempontok alapján végül a kandalló győzött, annak is a légfűtéses változata.
(more…)

, ,

Rusztikus stílusú kandalló építése (Szabó Krisztián)

$
0
0

Rusztikus stílusú kandalló építése (Szabó Krisztián)Üdvözlök minden vállalkozó szellemű ezermestert!
Ezúton szeretném megosztani a fent említett kandalló építésében szerzett tapasztalataimat és segítséget nyújtani mindazoknak, aki kandalló építésére szánják rá magukat.
Körülbelül másfél éve terveztem, hogy építek egy saját kandallót. Rengeteg, a témával kapcsolatos szakirodalmat és mások által leírt tapasztalatokat olvastam el, mire úgy döntöttem belevágok.
Én egy 4 emeletes társasház első emeletén lakom, ami fölvetette az első problémát.
KÉMÉNY! (14*14-es)
(more…)

, ,

Szabó Zoltán: Kandallóépítés képekben – hozzászólások

$
0
0

Kandallóépítés képekben (Szabó Zoltán)Kandallóépítés képekben (Szabó Zoltán) – című cikk hozzászólásai:

admin hozzászólása:
január 24th, 2010 – 8:10 du.

Gratulálok!

Tetszik az anyagválasztás és azok színharmóniája.
Tipikus mediterrán, rusztikus jegyek mai kornak megfelelő megjelenési formában.
Ami külön tetszik az a füstpárkány markánsabb megjelenése. Sokan félnek, vagy csak nem veszik figyelembe ezt az elemet, pedig igen súlyosabbá kell tenni – s ez jól sikerült.
Tóth Tamás

lizo hozzászólása:
február 1st, 2010 – 8:30 de.

Gratulálok!

Szépen nézki.

Üdv!

korzsolt hozzászólása:
március 5th, 2010 – 1:06 du.

Szia!

Nagyon tetszik a kandalló, gratulálok hozzá. Én is most szeretnék építeni, ezért lenne néhány kérdésem.
1. Az Ytong és a betét közé nem raktál semmit?
2. A tűztér körül az ytong falazat hozzáér a betéthez, vagy kell hagyni köztük valamennyi helyet?
3. A tüztér alá raktál szigetelő anyagot?
4. Az egyik képen látható az ytong falazat felülről, és egy L alakú “vas”. Az erősítés céljából került beépítésre?
5. Mindegy hogy milyen hosszú a füstcső?
6. Mióta használod, nem repedt meg sehol?

Válaszaid előre is köszönöm!!

szabozo hozzászólása:
március 6th, 2010 – 10:09 de.

Kedves Zsolt !

Köszönöm a dícséretet, jól esnek.
Megprobálok válaszolni a kérdéseidre, remélem sikerül.
1. Az Ytong és a tűztérbetét közé nem tettem semmit,(az Ytongot HAFNERPUTZ hőálló vakolóval vakoltam be belülről) 10 cm légrést hgytam kettő között.
2. 10 cm légrést hagytam oldalt, az ajtónál elől 3 – 5 mm van csak.
3. Nem cak a gyári hőtükör lemezt, amit adtak a betéthez.
4. Igen, a falat akartam erősíteni vele.
5. Nekem adott volt a 2 m nagasságban történő bekötés, de szerintem minél több van a beltérben annál töb höt ad le veszteség nélkül a füstcső is.
6. 2009. október 25-én gyújtottam be elöször, azóta szinte minden nap, karácsonyra lett kész teljesen. Külső repedést nem vettem észre még ezidáig, remélem nem is lesz rajta.
Kiválóan működik, a begyújtás kezdete óta 14 Q akácfát tüzeltem el. Naponta 16.00-22.00-ig rakok rá fát kb 12-15 kg-ot, kellemes 22-23 C fok van a lakásban mindenhol.Reggel még izzó fadarabok vannak benne. Az üvegajtaja kellemes meleg még akkor is.
Remélem sikerült a válaszaimmal kedvet csinálni a készítéshez. Sok sikert hozzá, hidd el megéri!!

Üdv:
Szabó Zoltán

Kandallós hozzászólása:
március 12th, 2010 – 1:57 du.

Tényleg nagyon szép lett.
A kupola rész nagyon ésszerűen lett kivitelezve, hő nem veszik el benne túl sok :-)
Az oldalit én nem Ytong-ból építettem volna meg, később lehet, hogy lesz vele probléma. (szétreped)

Összességében, nagyon komoly munkát láthatunk, egy olyantól aki először épített kandallót!
Gratulálok

Ádám.

szabozo hozzászólása:
március 14th, 2010 – 1:06 du.

Kedves Ádám!

A dícsérő szavakat nagyon köszönöm! Jó érzés.

Az oldalfalakhoz visszatérve belülről HAFNERPUTZ 500 C – ig hőlláló vakolóval kb 3-5 mm vastagságban le van vakolva. Úgy éreztem utána kérdezések után, hogy talán így nem fog az YTONG megrepedni,de majd később kiderül, remélem beválik a bizodalmam.

Mégegyszer köszönöm a dícsérő szakat!

Üdvözlettel
Szabó Zoltán

korzsolt hozzászólása:
március 23rd, 2010 – 12:39 du.

Én bontott téglából szeretném építeni a kandallót, a betét már megvan (HAKR öntöttvas). Ahoz is jó a Profix ragasztó? Mivel bontott téglánál vastagabb a “fuga”, nem fog szétrepedni? Vagy esetleg a téglára “ragasszak” valami húszigetelőt belülre a tégla és a betét közé? Mennyit fog vajon tágulni a betét, mennyit hagyjak el a betét és a tégla között? Nagyon megköszönnék MINDEN hasznos infót!!!

szabozo hozzászólása:
március 26th, 2010 – 5:51 du.

Tisztelt Zsolt!

A profix ragasztó tudomásom szerint csak 3-5 mm vastagságban jó, de az interkeram.hu oldalon, találtam falazó habarcsot UNIVERSAL SUPER néven, mely Neked jobb lenne.

A betétfala és a tégla között oldalt kb 10 cm mondtak nemek is. Az ajtónál kb 3-6 mm légrést.
A betét és a tégla közé szerintem egy lemez, vagy egy promasil höszigetelő talán kellene, mivel a betét 300-400 c fok is lesz.

Próbáld meg sok sikert az építéshez!

Zoltán

Zita hozzászólása:
április 15th, 2010 – 1:30 du.

Nekem is nagyon tetszik, nagyon harmonikus az összhangja az elkészült kandallónak. A burkolótéglát hol vásároltad, mi a pontos típusa?
Üdv, Zita

Kormoraan hozzászólása:
május 4th, 2010 – 4:15 du.

Gyönyörű!
Látom, hogy kell szellőzőrácsi is a kandallóra, ahol a levegő kiömlik, és ez a bronzos tetszik.
Van arról információtok, hogy milyen teljesítményű kandallóhoz mekkora szellőzőrács szükséges?

szabozo hozzászólása:
május 5th, 2010 – 8:47 du.

Helló Kormoraan!

Úgy tudom, hogy amennyi a beömlő levegő keresztmetszete, annyi a kiömlőé is, de én mikor kiprobáltam, kicsit keveseltem a be és ki méretet, ezért tettem a kiömlő részre ennyi nyilást. A végén teljesen igazam lett, mivel így gyorsabban melegíti fel a lenti helységet, és az emeleti részt is.
Köszönöm a dícséretet.

üdv:
SzabóZé

Kormoraan hozzászólása:
május 7th, 2010 – 8:28 de.

Szia SzZ!

Azért kérdeztem, mert van néhány gyönyörű régi szellőzőrácsom, és mint gombhoz a kabátot hozzá képzeltem a kandallót:)

Az pedig természetes, hogy nem mindegy, hogy mekkora a légbeömlők-kiömlők és a tűztér melletti eláramlási zóna keresztmetszete, azt reméltem van rá valami képlet, amivel kiszámíthatom, hogy a szellőzőimhez milyen teljesítményű tűztér dukál :)

buszos66 hozzászólása:
június 19th, 2010 – 8:57 du.

Üdvözlöm!
Nekem is nagyon tetszika kandallód! Én munkanélküli lettem ,és beiratkotam egy kandalló-kemence-cserépkályhás tanfolyamra. Gondoltam igy könnyebb lesz a saját kemencémet illetve a kandallót elkésziteni. Igaz régóta figyelem a kapcsolódó oldalakat. Nos tettek fel néhány kérdést neked , ezekre segitenék válaszolni Neked.
Én nem pártolom a Ytong falazatot, ugyanis a Ytong az szuper hőszigetelő ,viszont nem hőtároló. Ha leburkolod akkor jó km.tégla is. Ez tovább tárolja a meleget. A szellőzőrácsról csak annyit, hogy kilépő/meleg levegő/-belépő/ alul a hideg levegő/ aránya 1-3 legyen. A kupolát belülről szerinetm felelsleges szigetelni. Vannak ide megfelelő gipszkartonok / hőállók /. De ez csak az én véleményem, ettől függetlenül a kandallód nagyon szép ,kivánom hogy a fütéskor se csalatkozz benne.

szabozo hozzászólása:
június 20th, 2010 – 7:02 de.

Kedves buszos66!

Köszönöm a tanácsokat, igazad van.
Az Ytongot a gyors és egyszerűség miatt gondoltam, mivel nem vagyok tégla szakértő. A hőtárolás miatt már a végén én is elgondolkodtam, de akkor már készen volt a falazat.
A belépő illetve a kilépő levegő arányot viszont köszönöm, mert ezt én nem tudtam pontosan.
A jókivánságod is köszönöm, az első fűtési szezon számomra kellemes meglepetédt okozott. mivel nagyon szépen felfűtötte a lakásomat, igazán jó érzés volt.

Üdvözlettel
Szabó Zoltán

szabozo hozzászólása:
június 20th, 2010 – 7:06 de.

Kedves Zita!

Kecskeméten a Ceglédi úti díszkövesnél vásároltam. Ha jól emlékszem 5 m2 kellet hozzá, ( 3 m2 sarok, 2 m2 egyenes ), igaz a végén kb 1 m2
hulladék maradt ki.
Marselle a neve, festett mű kő.

Bocsi a kései válaszért, de sokáig a viharok, esőzések miatt csak szakadozva volt internet lehetőségem.

Üdvözlettel:
Szabó Zoltán

Naszvadi Gábor hozzászólása:
július 26th, 2010 – 3:14 du.

Üdv. “kolléga”!
Szép munka!

Naszvadi Gábor

szabozo hozzászólása:
augusztus 3rd, 2010 – 5:01 du.

Helló Gábor!

Köszi a dícséretet!!

Zoltán

Szilágyi Lajos hozzászólása:
augusztus 23rd, 2010 – 1:43 du.

Kedves Zsolt!
Tavaly ilyenkor voltam hasonló gondokkal, de az akkori infók alapján megépítettem kandallómat. Francia gyártmányú Uniflam 705 tipusu öntöttvas kandalló.A téli üzemelés alapján egy alapvető gondom van: begyújtáskor gyakran visszafüstöl, újbóli rárakáskor is néha kellemetlen szag tapazstalható. A kémény kb 7m magas 200-as szerelt kémény, az egyik ablakba van nyitható légbevezető. A kémény kb 30 cm-mel nyúlik túl a ház gerincen.Fütési gyakorlatlanság, kandalló hiba, kémény hiba?
Hát ilyen kérdések foglalkoztatnak az új fütési szezon előtt.
Még egy gondolat: én is Ytongból falaztam, de ha mégegyszer csinálnám, kihasználnám a falazat hőtárolását. Akkor elriasztottak a falazat és aburkolat hőtágulási külömbsége miatt.
Üdv: Lajos

simusic hozzászólása:
augusztus 31st, 2010 – 2:35 du.

Kedves Zoltán!

Nagyon szuper a kandalló, annyira, hogy leközölnénk az Ötlet Mozaik magazinban.
Kérlek vedd fel velem a kapcsolatot!
üdv és gratula
Csontó Sanyi
scsonto@iqpress.hu

Zsolt7 hozzászólása:
szeptember 7th, 2010 – 5:45 de.

Szervusz Zoltán!

Volna egy kérdésem és a véleményedre volna szükségem. Épp kandalló építésben vagyok és Tőled átvettem egy két ötletet, viszont én vízteres kandallót építek. Szeretném samott téglával “bélelni” a betét és az ytong fal között. A kérdésem az, hogy szerinted ez megvalósítható e és ha igen, akkor a légrést milyen formában kellene megtartani? Szerintem a samott téglát sem építhetem rá a tűztérhez közvetlenül, ott is hagyni kellene pár cm távolságot, illetve a samott és az ytong között is, csak nem tudom, hogy mennyit kellene, mennyi volna a racionális,hatékony illetve az esztétikus.
Válaszod előre is köszönöm!

szabozo hozzászólása:
szeptember 7th, 2010 – 5:31 du.

Kedves Zsolt7!

A samottéglázás jó ötlet. Hogy mennyi légrés kellene hagyni, csak elképzelésem van.
A tűztér és a samott között a levegő áramlásához, illetve felmelegedéséhez kb 5 -10 cm. Így a levegő ütközés mentesen tud felfelé haladni és közben felmelegedni. Az Ytong és a samott között tulsok rés nem kell, talán csak annyi, hogy ne az ytongnak adja át a hőt.
Ezen gondolatok csak elképzelések, pontos adtokat nem tudok, ennyire nem merültem a tervezésbe a kandallóm építésénél. A terved jó, talán másokat is meg kellen kérdezni a kivitelezésről.

Sok sikert, izzon a fa a kandallódban!!

Üdv:
Zoltán

Nánási Szabolcs hozzászólása:
szeptember 16th, 2010 – 1:57 du.

Kedves Zoltán!

Panelgyerek vagyok, régebben el sem tudtam volna képzelni, hogy a szoba közepén rakok tüzet.
Most, hogy hónapok óta olvaslak Benneteket,el sem tudom képzelni, hogy ne rakjak.
Elkezdtem az anyagok beszerzését, egy kérdésem lenne Hozzád:
a nappalink burkolata laminált parketta. Erre közvetlenül felépíthetem a kandallót, vagy valami alátétlemezt szerezzek be? Esetleg felszedjem alatta?
Várom válaszod, gratula a tényleg igényes munkáért.

Üdvözlettel : Nánási Szabolcs

szabozo hozzászólása:
szeptember 17th, 2010 – 1:53 du.

Kedves Szabolcs!

Mikor a kandalló építését terveztem, sok hasonló oladalon kerestem képeket, tippeket. A képek keresése során láttam, hogy sok kandalló szinte a parkettára, laminált lapra van ráépítve. Igaz a képeken annyira nem látszik, de valami van alatta. Lehet, hogy vas lemez,nem tudom de meleg igízából nem éri a parkettát, inkább a tűzre rakás közben esetleg kipattanó szikrától kellene megvédeni.

Sok sikert az építéshez, és izzon a fa!!

Üdvözlettel:

Zoltán

tamas hozzászólása:
szeptember 21st, 2010 – 6:07 de.

Kedves Zoltán!

azt szeretném kérdezni hogy ha csak samot tégléval burkolom be a vizteres kandalo betétet és kivül diszkövel boritom meg fogé repedni vagy milyen ragasztot hasznájak a samot tégla öszerakáshoz,azt mondják hogy az ytong nem engedi át a höt nekem pedig az volna jo ha kicsit átengedné,kérnék egy tanácsot hogy jol gondolom e.Várom a választ köszönöm elöre is Tamás.

szabozo hozzászólása:
szeptember 21st, 2010 – 8:23 du.

Kedves Tamás!

Régebben már építettem samotból egy bográcsfőző tűzhelyet. 10 cm vastag, köríves darabokból épült
vízüvegel ragasztva. Kívülről flexi ragasztóval díszköveket ragasztottam rá, de néhány helyen megrepedt a díszkövek között. A tetejére szintén samotból 3 cm vastag lapokat tettem, azok is megrepedtek, kb a 4-dik főzés során.
A lemezből készült kandallóknál, melyekben samotvan, azokban is 3-4 évente cserélni kell a samot lapokat, mert tönkremegy.
Ezért gondolom a terved szerintem nemlenne jó.
Az ytongba tennél egy kis ablakot, máris szolgáltatná számodra a meleget.

Üdvözlettel:
Zoltán

szabozo hozzászólása:
szeptember 21st, 2010 – 8:33 du.

Kedves Tamás!

Akkor végül is egy cserépkályha lenne a végeredmény!

Igaz?

Üdv:
Zoltán

tamas hozzászólása:
szeptember 22nd, 2010 – 3:06 de.

olyansmi de mégis diszkövel boritanám a samot téglát,de akkor választom az ytongot,kösz a tanácsot.

Anda Tibor hozzászólása:
október 1st, 2010 – 4:05 du.

Kedves Tamás!
Egy kandalló építésében gondolkodok és az olvasottak alapján kisméretû téglából építeném a tömege és a hôtárolási képessége miatt. Azt szeretném megkérdezni, mert nem látszik a képeken, hogy az alap amin ül a betét az csak és kizárólag hátul a betét mögött lyukas ahol fel tud szállni a levegô? Mekkora ez a nyílás és mekkora a távolság a fal és a betét között? Ami még aggaszt amit nem tôled várok megoldani csak hátha tud válaszolni, hogy a kisméretû téglának elég nagy a súlya, viszont a padló alatt amire építeném padlófûtéscsô van. Ott nincs ahol a kandalló lenne, de ha lenne sem ez lenne a gondom. Az a gond, hogy ezáltal kétrétegû az aljzat: alap beton, rajta hungarocell, azon a csövek és arra kb. 5 cm záróbeton plussz a burkolat. Kérdés elbírna-e ekkora súlyt és nem roppanna bele a hungarocell. Elôre is köszönöm a válaszokat! Üdv, Tibor

Anda Tibor hozzászólása:
október 1st, 2010 – 4:11 du.

Elnézést de már elkavarodtam a kommentek között és valamiért a Tamás név ragadt meg bennem! Bocsánat Zoltán!

Kedves Zoltán!
Egy kandalló építésében gondolkodok és az olvasottak alapján kisméretû téglából építeném a tömege és a hôtárolási képessége miatt. Azt szeretném megkérdezni, mert nem látszik a képeken, hogy az alap amin ül a betét az csak és kizárólag hátul a betét mögött lyukas ahol fel tud szállni a levegô? Mekkora ez a nyílás és mekkora a távolság a fal és a betét között? Ami még aggaszt amit nem tôled várok megoldani csak hátha tud válaszolni valaki, hogy a kisméretû téglának elég nagy a súlya, viszont a padló alatt amire építeném padlófûtéscsô van. Ott nincs ahol a kandalló lenne, de ha lenne sem ez lenne a gondom. Az a gond, hogy ezáltal kétrétegû az aljzat: alap beton, rajta hungarocell, azon a csövek és arra kb. 5 cm záróbeton plussz a burkolat. Kérdés elbírna-e ekkora súlyt és nem roppanna bele a hungarocell. Elôre is köszönöm a válaszokat! Üdv, Tibor

Anda Tibor hozzászólása:
október 2nd, 2010 – 9:54 du.

Kedves Zoltán!
Még egy kérdés, hogy a kupola legfelsô szellôztetô rácsa és a kupola teteje között nem reked meg a meleglevegô? Üdv, Tibor

szabozo hozzászólása:
október 3rd, 2010 – 11:13 de.

Szia Tibor!

A füstcső felett van egy lemez a kupolában, mely irányítja a meleglevegőt a szellőző rács felé. A lemez feletti részen csokifólibába csomagolt izolit van ( höszigetelő anyag ), felette légrés, majd szintén lemez zárja a kupolát.
A közbenső levegő már nem melegszik fel káros hatásfokra.

Gondolom erre irányult a kérdésed.

Üdvözlettel:
Zoltán

Anda Tibor hozzászólása:
október 4th, 2010 – 1:44 de.

Szia Zoli!

Köszönöm a válaszod! Azt megkérdezhetem, hogy az a bizonyos terelô lemez vízszintes? Mert a képekrôl ítélve csak az lehet, mivel a füstcsô csatlakozás teteje és az elsô szellôzô magassága megegyezik. A felsô perem milyen fából van, hol vetted és mivel van lekezelve?

Üdv,
Tibor

Anda Tibor hozzászólása:
október 4th, 2010 – 7:01 du.

Szia Zoli!

Szégyellem már mennyit kérdezek, de szeretnék tanulni egy tapasztalt kollégától! :) A betét és az YTONG között nem szigeteltél, pedig mindenhol azt olvasom, hogy kell. Te bevakoltad Hafnerputz-al! Nem melegszik fel nagyon a burkolat? Milyen lemez amibôl a kupola készült? Gondolom nem aluminium, akkor sima acéllemez? Ne haragudj a sok kérdésért, de még lesz biztosan! :)
Üdv, Tibor

szabozo hozzászólása:
október 4th, 2010 – 8:37 du.

Szia Tibi!

A lemez melyet kérdezed nem vízszintes. A füstcsővem nem a kandalló tengelyében van, hanem kicsit jobbra, így a füstcső feletti lemez enyhén íves, így irányitva van a meleglevegő a kivezető rács felé. A füstpárkány szállirányban ) ( formában szemben ragasztott fenyő kb 6×12 cm. Egy kecskeméti tüzéptelepen vettem, már egy éve szárad a telepükön. Tölgy vékony lazurral van kezelve ( 5 soron ).

Nem, nem melegszik fel a külső díszköves oldal, mert a hőálló vakolat, illetve az ytong egyáltalán nem engedi.

Egy sima horganyzott 1 mm lemez. Egy lemezzel foglalkozó cégnél vettem. Nekik hulladék volt, így olcsón jutottam hozzá.

Kérdésekért nem haragszom, jól esik, hogy másoknak tudok segíteni.

Sok sikert

Üdv:

Zoltán

Anda Tibor hozzászólása:
október 5th, 2010 – 10:58 de.

Szia Zoli!

Most néztem meg keresztanyámék kandallóját és nekik még vakolva sincs belülrôl az YTONG a tûztár mellett. Alul neked ahol bemegy a levegô csak egy nyílás van leghátul, semmi rács vagy valami? “Ez tovább tárolja a meleget. A szellőzőrácsról csak annyit, hogy kilépő/meleg levegő/-belépő/ alul a hideg levegő/ aránya 1-3 legyen.” Ezt te érted? Most akkor 3x nagyobb legyen a rés alul ahol bemegy a levegô, mint felül a kilépô meleglevegô nyílása? Ennek van valami köze a ahhoz, hogy a meleglevegô nagyobb térfogatú, mint a hideg és ezáltal ott is kialakul egy szívó-huzathatás? Nem értem!

Üdv, Tibor

Poór Gábor hozzászólása:
október 6th, 2010 – 8:00 de.

szia Zoli!

Gratulálok a kandallódhoz, én most állok neki az építésnek, de mindjárt az elején elbizonytalanodtam. A képeidből azt gondoltam, hogy a betétet úgy kell az alapra ráhelyezni, hogy alatta középen nincs Ytong, csak a két sztélén támaszkodik fel. Most mintha mégis azt látnám, hogy az egész betét alatt Ytong-ból áthidalás van.Jól gondolom ezt? És akkor csak a hátsó légrésnyi rés marad a levegő feláramlására?
válaszodat előre is köszönöm: üdv: Poór Gábor

szabozo hozzászólása:
október 6th, 2010 – 4:46 du.

Szia Gábor!

Igen, a kétoladlán lévő tartóoszlopra keresztben 10 cm vastag lapra fektetett ytong van. Az ytong a két oladlon kb 10 – 10 cm felfekszik. Az ytongra még biztosítás végett 3 db 5 cm széles kb 5-6 mm vastag laposvas van, szintés felfekvéssel a két oldalára, és erre helyeztem a kandalló betétet.

Hátul csak a két oszlop közötti részen van elhagyva kb 10 cm rés a faltol, és itt áramlik fel a hideglevegő a betét mögé ileteve mellé.

sok sikert!

Üdv: Zoltán

szabozo hozzászólása:
október 6th, 2010 – 5:05 du.

Szia Tibor!

Nézd mikor kezdtem építeni a kandallót, nekem azt mondták mért enm téglából építem. Válaszom egyszerű volt, mert az ytong könnyebben munkálható. Az ytongra azt a választ kaptam, vigyázzak vele mert 3-5 év alatt a nagy hő miatt
szét fog porladni. Erre kerestem ezt a hafnerputz hő és tűzálló vakoló anyagot. Mivel a kereskedő
szakember nekem azt mondta, hogy így nem kell félnem az ytong porladásától. Melyben én is bizom, hogy az nem fog bekövekezni.

Nekem nincsen rács a betét mögött, illetve a hideglevegő beáramló résen, erre nem gondoltam, mert a tanács úgy szólt, hogy minél kevesebb akadály legyen a hideglevegő útjában.

A beömlő nyilásom kb 40 cm széles és 15 cm magas.
A meleglevegő kiáramlő rések 2 db 14 x 20 cm, és 1 db 14 x 40 cm. Az arány 1-3 hoz hideg – meleg alpon. A hideg levegő nagyon gyorsan meg találja a meleg irányát. A meleg levegőt kell irányítani.

Lényeg, hogy legyen mindig levegő utánpótlás a helyiségben, vagy külső levegőbiztosítás.

Üdv:
Zoltán

Poór Gábor hozzászólása:
október 16th, 2010 – 7:09 du.

Szia Zoli!

Eljutottam a kandallóépítéssel odáig, hogy a betét rajt van az alapon, és most ismét kérdeznék tőled párat. Egyébként ugyan azt az ASTRA betétet vettem ami neked is van. Az ASTRA füstcső kivezetése 180-as, a kéménynyilásom 200-as. Te hogyan kötötted be a kéménybe? Nekem tanácsolták azt, hogy 180-as csővel kössek rá a kéményre, és lehet kapni 10 mm-es szigetelő zsinórt, amiből pát menetet tekerjek a csőre, és így megszorul a 180-as cső a bekötőidomba Valamint a hőtágulást felveszi a zsinór, és nem reped el a samott kéményidomom.
A másik kérdésem az lenne, hogy a klinker téglát mivel fugáztad? Vagy olyan kis hézagot alkalmaztál, hogy nem kelett fugázni?

Segítségedet előre is köszönöm.
Üdv: Poór Gábor

szabozo hozzászólása:
október 17th, 2010 – 9:05 de.

Szia Gábor!

Nekem a kéményem schiedel 180-as, így nem kellet a bekötésen gondolkodnom. Amit leírtál szerintem, teljesen megfelel. A füstcsővem falbekötési vonalában a cső hőfoka már csak kb 35-40 c fok volt mikor megmértem. tehát a csőnek szerintem nincsen akkora hőtágulása már a kéménynél, hogy problémát okozzon ( hőtágulás ).
A klinker téglánál én 5 mm hézagot hagytam, a ragasztót a szint alatt tartottam szintén kb 5 mm mélységben. Úgy gondoltam így nem teszek fugázó anyagot, mert ha kiesik a szikra, pernye az oda be eshet, majd kiporszívózom onnnan.

Üdv:

Zoltán

( Ötletmozik 2010. október 145. szám!! )

toki hozzászólása:
október 17th, 2010 – 8:18 du.

Hi

Kb hány kg ragasztó ment el az építés alatt?

szabozo hozzászólása:
október 19th, 2010 – 6:29 du.

Szia Toki!

kb. 1,5 ( 25 kg ) zsák a falazással, vakolásasal, ragasztással együtt.

Üdv

Zoltán

toki hozzászólása:
október 20th, 2010 – 8:09 du.

A tűztér méreteit megtudnád adni?

Laci

szabozo hozzászólása:
október 22nd, 2010 – 5:39 du.

Szia Laci!

A SUPRA ASTRA méreteit?

Zoltán

Peter hozzászólása:
október 25th, 2010 – 2:21 du.

Először is azzal kezdem, hogy a kandallód gyönyörű, számomra a legszebb a magyar-amatőr kategóriában amit eddig láttam. Megkapó a burkolat, lazúr színharmóniája; jók a dimenziói, se nem túl keskeny, se nem kövérkés; nagyon szépek az arányai.

Most pedig hosszú és Off leszek, bocsánat.

A Zsolt7 által felvázolt megvalósítással kapcsolatosan lennék kiváncsi a véleményetekre. Nevezetesen, hogy Samott téglát tenne a betét mellé.
Azért is érdekel a kérdés, mert korábban én is hasonló szerkezeti megoldásban gondolkodtam: Ytong tűztér alatt, samott a betét mellett, vízköpeny kémény mellett kéménytégla.

A weben a következő információt találtam:
“A samott hőkapacitása rosszabb mint a kisméretű tégláé (samott:[0,84 kJ/kg.K] agyagtégla:[0,92 kJ/kg.K]).”

A samott beépítése csak ott célszerű, ahol a tűz közvetlenül éri. A tűztér melletti hőmérséklet -szerintem – nem indokolja a samott beépítését, de nem vagyok szakértő.

Az elbizonytalanodásomat követően módosítottam az elképzeléseimet oly módon, hogy a tűztér mellé is kéméyntéglát teszek.

Eddig ok, de hogyan küszöbölhetem ki a repedéseket?
Vajon, ha több rétegben húzom be flex ragasztóval, hálózom, olyan burkolatot választok, amik kis elemekből állnak és rugalmas fugázót használok, az jó megoldás?
Kell vajon gondoskodni hőszigetelésről a betét és a tégla között?

Eddigi tapasztalataim a repedésekkel kapcsolatban az, hogy már jónéhány éve burkolatlanul használunk egy tűzteret. A tűztér és a hátsó fal között nincs 10 cm távolság. A hátsó fal 10cm-es válaszfalazó blokkból van. Repedéseket a vakolaton egyáltalán nem látok.

Nagyon kiváncsi vagyok a véleményetekre…

admin hozzászólása:
október 25th, 2010 – 2:51 du.

Peter! Nyilván a repedésekről az tud korrekt választ adni aki téglából épített kandallót.

Amilyen dolgokat fejtegetsz – samott és a tégla hőkapacitása…
- nekem úgy tűnik, hogy hőtárolásban gondolkozol. Ugye tudod, hogy alapból a hőtárolásra a cserépkályha való, a kandalló lényege a nagy üvegfelületen a sugárzó hő leadása, a burkolat alól pedig gravitációs úton légfűtűnk.
A légfűtés belülről is hűti a burkolatot, pláne vízköpennyel. Hőt akarsz tárolni, de a vízköpennyel elszállítod a hőt.
Úgy tippelem, hogy hektikusan akarsz tüzelni?
Azaz, mikor megrakod, nagyon fog égi a tűz és kell egy puffer ami majd a hőterhelést kiegyenlíti, mert akkor később meg nem kell rakni rá?
Mindezt vízköpennyel?
Hát elég kísérletezős a dolog számomra.
Én nem foglalkoznék a burkolat hőtároló képességével, mint ahogy senki aki pl: ytongból épít.
Az előbb felvázolt hektikus fűtés nem igazán kedvező. Célszerűbb inkább jól szabályozható tűzteret venni, mint téglapuffert építeni.
Ha nagyon tüzelsz túl sok meleg mehet ki a kéményen, másrészt a tégla puffered előtt a vízköpenyben forralod fel a vizet.
Tudom most sok hevenyészett gondolatot írtam, és biztos össze lehet hangolni, hogy minden jó legyen…
De mi van, ha esetleg túlbonyolítod, mert egy jó égési levegő és pillangó szelep szabályozással jól lehet boldogulni és egy légfűtéses ytongos kandallóban is marad reggelre parázs ha jól csinálja az ember.
Persze te nem írtad, hogy puffert akarsz, csak nekem ez jött le.

Üdv!
TT

Poór Gábor hozzászólása:
október 26th, 2010 – 3:47 de.

Sziasztok

Engem is érdekel a téma, mert most építem a kandallómat, és én Ytong-gal falaztam körbe, amit hafnerputcz hőálló vakolattal vakoltam be belülről. De mivel sarokkandalót építek, a 10 cm-es légrés a kandalló és az Ytong között a legközelebbi ponton is megvan, de hátul a betét és a falazat távolodik ezért jócskán van helyem.
Én azt fontolgatom, hogy a betét és az ytong közé falazok valamilyen téglázatot, hőtárolás céljából. A dilemmám csak az, hogy milyen téglából, és milyen kötőanyaggal???
Egyébként beszéltem kandallóépítővel, és Ő azt tanácsolta, hogy az eredeti Porotherm falat ami elé a kandalót építem ne szigeteljem ki, mert igaz hogy a vakolat össze fog repedezni, de úgysem látszik, viszont a fal hőtarolóként működik. Én csak azért nem csináltam így, mert a fal másik oldalán garázs van, és szerintem a meleg nem a kandalló felé jött volna vissza, hanem a garázs kihúzta volna.
Mi a véleményetek erről a betét és ytong közötti téglafalról?

Üdv mindenkinek: Poór Gábor

Peter hozzászólása:
október 26th, 2010 – 8:06 de.

Kedves Admin!

Köszönöm, a részletes válaszodat.

Tisztában vagyok vele, hogy a kandalló arra való, hogy rövid idő alatt felfűtse (15 perc…1 óra) azt a légteret, amivel közvetlenül érintkezik, hőtárolásra a konstrukció nem alkalmas, arra cserépkályhát célszerű alkalmazni. Az utóbbi hatásfoka is jóval kedvezőbb. Egy cserépkályhát viszont otthon élő embereknek célszerű választani(nyugdíjasnak, otthon munkát végzőknek). Akik lefekvés előtt 2…3 órát tartózkodnak csupán otthon a hétköznapokon azoknak a kandalló a jó választás.

A kéménytéglában és egy minimális hőtárolásban az eddigi megfigyeléseim miatt gondolkodom, amelyek a következők:

A kandalló hátfala két belső valászfalra néz. Néhány órás fűtést követően a falak kellemesen átlangyosodnak és a tűz leégését követően is megtartja a hőmérsékletét (pufferel).

A vízteres kandalló üzemeltetésével kapcsolatban pedig az a tapasztalatom, hogy mire 40…50 fokos vizet el tudok érni a fűtőkörben az min. 1 óra. Azonban erős hőmérséklet különbség alakul ki ez alatt az 1 óra alatt a radiátoros és a kandalló által közvetlenül sugárzó hővel fűtött helységek között (a betét még nincs burkolva, gondolom ezért is lassú a víz felmelegítése). Ez a hőmérsékleti különbség kellemetlen érzetet ad, ha egyik helységből a másikba mész (egyikben fázol, a másikban meleged van). Ez azért van mert a kandallós helység túlfűtött.

Ezért a következőt gondoltam: Ha egy minimális pufferelést alkalmazok, akkor a kandallós helységben nem lesz hirtelen nagy meleg és miután a tűz kialszik a tűztérben még akkor is kellemes meleg marad. Barbár-műszaki nyelvre fordítva: lelaposítanám a hőgörbéjét a kandallós helységnek.

Nem célom bonyolítani a rendszert. Egy optimális megoldásra törekszem. Is így elég bonyolult az automata vezérlés a gázkazánnal, annak az utókeringtetésének a figyelembe vételével, stb.

A légfűtéstől egyfelől a szobák közötti áthallás miatt zárkózom el. Másfelől pedig azért, mert valami olyan rendszert kellene kialakítani véleményem szerint, hogy a kilépő meleg levegő lehetőleg lent legyen, a visszatérő hideg levegő fent. (Meleg levegő felfelé törekszik, a hőmérsékleti gradiens irányába). Ehhez a megoldáshoz már így kell tervezni egy házat, utólag elég nehéz megoldani. Továbbá figyelembe kell venni a gázkészülékeket, elszívókat, stb. Akkor mernék egy ilyen lakásban nyugodtan élni, ha tele raknám reteszeléssel (ablakot kelljen nyitni ahhoz, hogy az elszívó, légkeringető ventilátor beinduljon).

A tűzterem egyébként kiválóan szabályozható, szekunder, tercier levegő mennyiség is állítható.

Peter hozzászólása:
október 26th, 2010 – 8:39 de.

Kedves Gábor!

Mint látod, én sem vagyok szakértő, mindenképpen kétkedve fogad a tanácsaimat…

Szerintem abban az esetben, ha nem válaszfalra néz a betét hátfala, hanem külső tartó falra, vagy hideg nem fűtött helység falára, akkor mindenképpen hőtükröt célszerű alkalmazni.

A garázs falát célszerű belülről hőszigetelned (garázs felől) mert a hideg helység folyamatosan hőt von el majd a fűtött helységtől.

Mint látod, én mindenképpen alkalmazni akarok valamiféle bufferelést, mert nekem az borzasztó idegesítő, hogy hol le kell vetkőznöm mert melegem van, hol fel kell öltözni, mert fázom. Engem nem az érdekel, hogy most egy hasáb fával kevesebbet kell rá rakni, hanem az, hogy kellemesebb legyen a hőérzet, kisebb legyen a hőingadozás. Mindemellett a kandallóm maradjon robosztus, gyorsan fel tudja fűteni a házat.

admin hozzászólása:
október 26th, 2010 – 8:25 du.

Oké, Peter logikusak az érveid.

Nekem ez nem jelentett problémát, hogy például a meleg levegő felfelé törekszik, mert éppen az a jó nekem. Ugyanis az alsó szinten fűtünk így igen hasznos, hogy a “lépcsőn” az emeleti szobákba fel jön a meleg. Másrészt tény, hogy lassabban melegszik át az emelet, és a kandalló feletti szobában gyakorlatilag a kémény falfűtésként dolgozik. Ugyanakkor az sem zavar ha lent már megy a kandalló és fentre még rásegít a gázkazán.
Szintenkénti szobatermosztáttal és elektromos radiátorszeleppel megoldottam a csak fenti gázfűtést átmeneti állapotban.
Tény, ahány ház annyi megoldási igény – én logikusan az enyémből indultam ki.
Üdv!
TT

Anda Tibor hozzászólása:
október 28th, 2010 – 12:32 du.

Szia Zoli!

Láttam az Ötletmozaikban a kandallódat! Egy kérdés az “L” alakú klinkertéglát te vágtad ki? Hogyan, gondolom nem flexel, hanem esetleg szalagfûrésszel.

Üdv,
Tibor

szabozo hozzászólása:
október 29th, 2010 – 5:56 du.

Szia Tibor!

Igen én vágtam ki, a klinker téglából az “L” alakú darabokat a füstpárkány alá.

Berajzoltam a fornmát ceruzával, majd kővágó koronggal, flexel kivágtam.

Nagyon nehéz volt, de sikerült,a 12 db-ot 14-ből sikerült, csak kettő tört el.

Szia
Zoltán

Anda Tibor hozzászólása:
október 29th, 2010 – 8:56 du.

Kedves Poór Gábor!

Én is most építem a kandallómat és az interceram-tól vettem C30-as falazóhabarcsot (1000 oC-ig jó) szerintem ez tökéletes és csak 2600 ft egy 20 kilós zsák. Ellentétben a Profix ragasztóval amit szintén ott lehet kapni 10000 ft zsákja.
Remélem ez tökéletes megoldás lesz, mert ezzel akarok YTONG-ot ragasztani fugázni és besimítani.

Üdv,
Tibor

Anda Tibor hozzászólása:
október 29th, 2010 – 9:06 du.

Bocsánat helyesen INTERKERÁM a cég neve www.interkeram.hu és a falazóhabarcsra feltett kérdésedre reagáltam. Remélem Zoli nem haragszik meg, hogy az ô fórumában válaszolgatok.

Sanyi hozzászólása:
december 28th, 2010 – 11:09 de.

Szia Zoli,

Gratulálok a kandallóhoz, tényleg nagyon szép lett;
Én most kezdek majd a munkához, vásároltam egy ajtót hamutálcával,
a többit Faterral samottból és ytongól szeretnénk összerakni;
Sajnos még nincs kéményem, azt is építeni kell,
kérdésem az lenne:
- te építetted a kéményt vagy megbíztál egy szakembert?

üdv,
-Sanyi

szabozo hozzászólása:
január 3rd, 2011 – 2:44 du.

Szia Sanyi!

A kéményt szakemberrel készítettem, és átvetettem az illetékes hatósággal.
üdv:
Zoltán

Horváth Roland hozzászólása:
január 8th, 2011 – 11:09 de.

Szia Zoltán!

Gratulálok a kandallódhoz nagyon tetszik.
Én is most szeretnék hozzáfogni egy kandalló építéséhez és egy astra betétet vettem,mint a tiéd.
Az építést is a tiéd mintájára szeretném kivitelezni mert nagyon tetszik.Sokat böngésztem a képeidet és a hozzászólásokat is és pár kérdés felmerült bennem.
A parázspárkányon lévő klinkert téglát mivel fugáztad?
A kupola fémvázához rozsdamentes anyagot használtál?
Az építés közben készült még kép az ide felrakottakon kívül?Nagy segítséget nyújtanak és ha van még nagyon szívesen fogadnám e-mail-ben

Segítséged előre is köszi!

Üdv Roland

szabozo hozzászólása:
január 10th, 2011 – 8:04 du.

Szia Roland!

Köszi a dicsérő szavakat, jól esnek.
A parázspárkányon lévő klinkertéglákat nem fugáztam, csak flexi ragasztóval ragasztottam, kb 5 mm hégaggal.
Sima horganyzott gipszkatonozó szereléket “U” profilú lemezsínt.
Küld a címet és küldöm a képeket!

Sok sikert az építéshez!
Üdv:
Zoltán

Roland hozzászólása:
január 10th, 2011 – 8:32 du.

Szia Zoltán!

Köszönöm az infokat!
Még egy kicsit szeretnék kérdezősködni.
A gipszkartonzó profilokat a fémlemezek fogják össze szegecsekkel?
A füstpárkányon lévő fagerendát hogy rögzítetted?
Várom a fotókat.E-mailom: roland_h@citromail.hu

Köszönöm a segítséget!

Üdv.:Roland

szabozo hozzászólása:
január 11th, 2011 – 4:40 du.

Szia Roland!
Igen popszegecsekkel fogattam össze az “U” profilokat, a füstpárkány gerendát csak a falba rögzítettem egy “L” alakú vassal, a gerenda kandalló falán fekszik fel.

Üdv:

Zoltán

Tlevi hozzászólása:
január 21st, 2011 – 12:10 du.

Kedves Zoltán !

Most kezdek hozzá kandallóm építéséhez és nagy segítséget jelentene, ha nekem is el tudnád küldeni a honlapra fel nem tett képeket.
Egyébként igyekszünk 100%-ban lekoppintani a tiédet. Gyönyörű!!!
Üdv: Levente

Ricsi hozzászólása:
január 22nd, 2011 – 8:17 du.

Szia!

Nagyon tetszik az általad készített kandalló!
Az egész oldalon ez a kandalló tetszett a legjobban…
Viszont én is kiváncsi lennék a többi képre, ha megkérlek elküldöd a soregi.richard@gmail.com-ra?

Köszönöm előre is!

Ricsi hozzászólása:
január 22nd, 2011 – 8:49 du.

Illetve még egy kérdésem lenne, hogy a bútorlapokat hogyan rögzítetted? Lehet, hogy primitív kéréds de érdekelne:)

szabozo hozzászólása:
január 25th, 2011 – 5:42 du.

Szia Ricsi!
Köszi a dícséretet
Az ülőlapok kb 5 cm vastag fenyőlapok sima fugasillal lett felragasztva. A füstpárkány szintén fenyő, ezt csak a falhoz rögzítettem a végeinél, egy belső csavarral.
Kérdés azért van, hogy feltegyék,olyan, hogy primitiv nincsen.
Sok sikert!
Zoltán
ui.:a képeket küldöm

Évi hozzászólása:
január 27th, 2011 – 8:58 du.

Üdv Zoltán! Nagyon tetszik a kandalló. Már régota szeretnék én is.Ön mikor építette,és ha megkérdezhetem a tűztér nélkül mennyibe került.

Üdvözlettel: Máténé Éva

szabozo hozzászólása:
január 29th, 2011 – 8:43 de.

Üdvözlöm Éva!

2009. novemberében építettem, tűztér nélkül kb.
350.000,-Ft, de ez mindeki saját belátása szerint.

Üdv:
Zoltán

szabozo hozzászólása:
február 5th, 2011 – 2:59 du.

Szia Levente!
Gratula az építési kedvhez, remélem én is kapok képeket a kandallódról!

Zoltán

kiss ferenc hozzászólása:
március 5th, 2011 – 12:48 du.

nagyon jólnézki a kandallód én is meg fogom épiteni tavaszra és majd fogok érdeklődni tőlled hogyha nem értek valamit gratulálok hozá

quiet hozzászólása:
március 7th, 2011 – 5:12 du.

Üdvözlöm!
Gratulálok a munkájához!
Az ön és e honlapon lévő munkák és kommentek alapján én most kezdek hozzá a családi kandalló építéséhez.Az lenne a kérésem, hogy az ön álltal megépített kandalló terveit eltudná e küldeni a részemre.Vannak méret és apró eltérések az én terveim alapján, de össze szeretném vetni egy profi építőjével.
vati67@gmail.com

szabozo hozzászólása:
március 12th, 2011 – 2:34 du.

Kedves Kiss Ferenc!
Köszönöm a dícsérő szavakat!
Várom kérdéseit, és sok sikert az építéshez!!
Üdv:

Zoltán

D.Csaba hozzászólása:
március 16th, 2011 – 10:18 de.

Szia Zoltán! Csatlakozom az előttem szólókhoz a dicséreteket illetően. Nekem az lenne a kérdésem, hogy a kupolánál az acél vázra, hogyan rögzítetted a gipsz kartont.
Válaszodat előre is köszönöm.

Üdv: Csaba

szabozo hozzászólása:
április 19th, 2011 – 7:17 de.

Szia Csaba!
A gipszkartont sima önfúros gipszkartoncsavarral rögzítettem.
A kupola gipszkarton falhoz használt U profilú lemezből készült.
Üdv:
Zoltán

zsolti75 hozzászólása:
április 25th, 2011 – 4:53 du.

Szia Zoltán.

Gratulálok a kandallódhoz,nagyon szép.
A családdal sok kandallót megnéztünk,de
ez tetszett a legjobban.Szeretnénk megépíteni
ebben a formában,igaz más tűztérrel.Szeretném,
ha küldenél még képeket,nagyon megköszönném.
Egy kérdésem lenne,padlófűtésre építeném a
kandallót,csak nem tudom,el bírja-e.Előre is
köszönöm a segítséget.
Üdvözlettel:ZSOLTI

zsolti75 hozzászólása:
április 25th, 2011 – 5:07 du.

Szia Zoli.

Még egy kérdés,ha nem gond.
Kb. mennyi ytong kell hozzá?
Még egyszer is kösz.
izsolt75@m-kabel.hu

szabozo hozzászólása:
április 29th, 2011 – 1:12 du.

Szia Zsolti!

Köszi a dícsérő szavakat. Nekem is padlófűtésre van ráhelyezve, semmi gond nem volt vele.Hogy pontosan mennyi volt amit vettem, nem tudom.A métetek alapján kitudod számolni.Képeket küldök, csak a saját gépem bekrepált.

Üdv:
Zoltán

nono hozzászólása:
május 1st, 2011 – 1:58 du.

Szia Zoltán.Nagyon szép a kandallód.Ha részemre eltudnád küldeni a kandalló alapzat méretét nagyon szépen megköszönném.Most fogok belevágni az építésbe.Nem tudom hallottál-e már a kálciumszilikátos Nikecellről azzal akarom leszigetelni a falat a kandallótól.

nono hozzászólása:
május 1st, 2011 – 2:01 du.

Az eszemet is elhagyom.A következő címre kérném nono@falu-tv.hu köszi.

Nick88 hozzászólása:
augusztus 22nd, 2011 – 12:47 du.

Szia!

Végre nálad találtam a kupoláról is használható képeket. Én bontott téglából Wamser betéttel építem a kandallót és már csak a kürtő hiányzik.
Kérdés:
-kasírozott hőszigetelőt hol tudtál beszereni?
- U alakú rigipsz profilból melyik méretűt használtad?

A fenti részről kérnék képeket a haakos@primposta.hu címre.
Ahogy kész a kandallóm én is felteszem ide mintának :)

Köszi

szabozo hozzászólása:
augusztus 30th, 2011 – 1:18 du.

Szia Nick88!

Nem kasirozott, csak fóliával burkolt a hőszigetelő nyapot.
Az U profilból a nyapot vastagságához igazodtam.

Sajna több kép nincsen.
Várom a képeidet!!

Üdv:
Zoltán

jocy75 hozzászólása:
szeptember 24th, 2011 – 12:03 du.

Szia Zoltán!Fantasztikus a kandallód!!!!!A kandallód látványa arra késztet,hogy én is megpróbáljam egyedül megépíteni a saját házam díszét a kandallót!A hozzászólásokból és válaszaidból nagyon sok hasznos tanácsot kaptam.Ha el tudnád nekem küldeni az ide fel nem tett képeket,azért nagyon hálás lennék.csikosjozsef75@freemail.hu
Előre is köszönöm.

zolyesz hozzászólása:
október 10th, 2011 – 12:58 du.

Szia Zoltán.Nekem is nagyon tetszik a kandallód.És én is szeretnék építeni.De képekből nem látszanak a részletek és megköszönném ha nekem is eltudnád küldeni a többi képet puma0605@gmail.com címre.Tanácsodra lenne szükségem tudnál-e ajánlani valami kedvezőbb árú kandallóbetétet.
Előre is köszönöm.

Hoffmann Norbert hozzászólása:
november 7th, 2011 – 1:45 de.

Szia Zoltán!

Gyönyörű kandallót építettél,minden elismerésem a tiéd. :)
Mostanában azon gondolkodtunk a családdal,hogy a gázfűtés mellé valamiféle kiegészítő fűtést csinálunk,s a te műved inspirált minket arra,hogy kandalló építésbe kezdjünk.Sokat okultam a képekből és az itt elhangzottakból,és én is annyit szeretnék még kérni,hogy a fel nem került képeket küldd el nekem a következő e-mail címre: norbert5312@gmail.com

Már most izgatottan várom a végeredményt,én is fogok készíteni képeket az építési folyamat során,és még az is lehetséges,hogy megosztom majd veletek,persze csak ha jól sikerül. ;)

Köszönöm előre is a képeket és még egyszer gratulálok!!

Üdv
Hoffmann Norbert

attila75 hozzászólása:
december 20th, 2011 – 9:55 du.

szép munka!
Hány m2 fűtesz vele?
és csak ezzel vagy csak rásegités?

Sipos Elek hozzászólása:
február 5th, 2012 – 8:46 du.

Szia Zoltán!
Nagyon szép a kandallód. Gratulálok! Ha részemre eltudnád küldeni a kandalló alapzat méretét nagyon szépen megköszönném. Különösen a tüztér felhelyezése előtti Ytong elemek méretei, az így kialakitott tartórész befoglaló mérete, valamint a fatároló méreteire lenne szükségem. Tervezési szinten vagyok és szeretném ezt a kandallót megépíteni. Ha vannak rajzaid, amelyet e-mailban el tudnál küldeni, nagyon örülnék neki.
Előre is köszönöm.
Üdv.: Sipos Elek

Szabozo hozzászólása:
február 10th, 2012 – 5:19 du.

Szia Attila75!

Havi szinten kb 1m3 akácfát használok el.Kb 5-6q lehet, este 16,00-23,00 óráig rakok a tűzre, utána lezárom. reggel még izzik a fa a kandallóban.A földszinten 24C fok az emeleten 21-22c fok van.
Nappal a gázkazán resegít a fütésben, egyszer.

Szabozo hozzászólása:
február 10th, 2012 – 5:20 du.

Szia Sipos Elek!
Címed?

Húber hozzászólása:
február 20th, 2012 – 8:36 de.

Szia Zoltán!

Nekem is van egy hasonló kandallóm, és a tűztér felett lévő tégla a nagy hő hatására leesett, ami padlófűtéshez használható flexibilis ragasztóval volt felrakva. A kérdésem, hogy van-e olyan ragasztó amivel vissza lehetne ragasztani, és bírja a nagy hőt? Nyílván jó lenne valamilyen tubusos megoldás, mivel 2 kőröl van szó, amit az Ytong téglához kellene ragasztani.

Húber hozzászólása:
február 21st, 2012 – 7:21 de.

Hol vetted a szellőzőrácsokat, és 10×10-es méretben is kaphatóak?

Szabozo hozzászólása:
február 26th, 2012 – 10:11 de.

Szia Húber!
Tudomásom szerint van, építési fugasilnak hívják. A pontos nevét nem tudom, de szinte mindent lehet vele ragasztani.
400 ml tubusban árulják.
A szellőzőrácsokat kandalló építő boltban vettem.
valószínű, hogy van, mivel szinte minden méretben volt. Ez kecskeméten van, vagy interneten megrendeled.

Üdv: Zoltán

István hozzászólása:
április 12th, 2012 – 6:04 du.

Szeva szép a kandalló én most állok neki
1 kérdés a kandalló alá tetté vas áthidalót de ytong is van?

én csak vas áthidalót tennék hogy a meleg lent is kijöhetne. Jó lenne az? vagy túl meleg?

Köszi

Szabozo hozzászólása:
április 17th, 2012 – 6:44 du.

Szia István!

Ytong is és vas áthidaló is van.
Szerintem alul a meleg nem fog kijönni, fizika törvénye mivel a meleg felfelé halad,a hideg levegő felfelé fogja tolni.

Sok sikert az építéshez, tedd majd fel Te is a képeket.

Helló!

KovacsA hozzászólása:
május 19th, 2012 – 12:39 du.

Kedves Zoltán !

Én is a közzétett kandallód miatt akarok hozzálátni a sajátomhoz.Minden tiszteletem a munkádhoz és ezen fórum segítéséhez. Kérlek küld el nekem is a rajzokat .
Nekem csak két kérdésem van :
1, Miért csináltál ilyen komoly acéllemezből kürtöt ? Mivel , miben jobb mintha hőálló gipszkartonból készült zárt kivitelű ?
2, Kürtőt hogyan illesztetted a kandalló fölött lévő kialakításra ?

Köszönettel : KovacsA beststyle@freemail.hu
Megéri-e komolyabb munka és anyag felhasználás ezen kivitelhez.

KovacsA hozzászólása:
május 19th, 2012 – 12:42 du.

Kedves Zoltán !

Fűtési tapasztalatod most már van.
Csinálnál bármilyen változtatást , így utólag ? Hisz az első kandalló építésed volt . A másodikat már mivel változtatnád ?

KovacsA

tanya72 hozzászólása:
május 24th, 2012 – 8:59 du.

Kedves Zoltán!
Az alábbiakban szeretném szakmai tanácsodat kérni. Beépített kandallót szeretnék építeni. A kandalló betét oldalát kívülről bontott samott téglával szeretném burkolni (ytong helyett) úgy, hogy mindkét oldalán a kihagyott 10-10 cm-t tört üveggel tölteném fel. Amennyiben megadnád a telefonszámodat az e-mail címemre (anya730706@citromail.hu) felhívnálak. Köszönettel! J.Zs.

pelizoli hozzászólása:
december 6th, 2012 – 2:04 de.

Szia Zoltán!

Szeretnélek megkérni, hogy ha lehet, akkor elküldenéd nekem az oldalra fel nem tett képeket? Főleg az ytongal való falazás, ajtó körüli illesztések és az alsó beömlő rész érdekelne. Most kezdem el építeni a kandallómat,nagyrészt a Te leírásod alapján.
mail: zoltan.peli @ex-id.hu

Előre is köszönöm.

Szabina hozzászólása:
március 25th, 2013 – 7:28 du.

Üdvözlöm! Megtaláltam ezt az oldalt,és nagyon tetszik. Nekünk is idro50-es kandallóbetétünk van. Van hozzászerelve padlófűtés. Egyetlen bajunk vele,hogy nem tartja meg a hőt. Szeretném a véleményét kérni,hogy mit csináljunk vele? A miénk még nincs körberakva.Ez az első telünk vele,egy új építésű házban. Kérdésem az lenne,hogy Ön szerint mivel burkoljuk körbe,hogy tartsa meg a hőt. És ehhez a kandallóbetéthez kell-e buff tartály?Most egy régi 120 literes boiler van a padláson,mint kiegyenlítő tartály. A miénk nyitott rendszerű. Köszönöm válaszát,és ajánlom mindenkinek az oldalát. Üdv Szabina

Szegi hozzászólása:
június 9th, 2013 – 7:08 du.

Szia Zoltán,

Megtudnád írni a kandalló alapjának méreteit? Légyszi nekem is küld át a fel nem került képeket az építésről. mail: rszegedi@gmail.com

Köszi.

Üdv: Roland

pisti78 hozzászólása:
június 21st, 2013 – 10:30 de.

Kedves Zoltán!
Először is gratulálok a kandallodhoz nagyon-nagyon jól néz ki!Mint ahogyan a többi hozzászoló emlitette ez a legjobb amit egyáltala a neten fel lehet lelni.Magam is kandalló épitésbe fogtam és,hát akár a többiek én is probálom lemásolni az ötleted,(lassan már gazdag lehetnél a jogdijjból ha lenne.)Viccet félre téve engem az érdekelne,a füstcső tisztitását hogyan oldottad meg?
Nekem 150-es a füstcső keresztmetszete és nem merem véglegesen elburkolni.
Nemtudom,hogy az idők folyamán mennyire rakódik le benne a korom és a hamu,vagy ennél a keresztmetszeteknél nem valoszinű?
Válaszodat előre is köszönöm.Ha nem nagy kérés lenne kérlek nekem is küld el email cimemre az itt nem közölt képeket.Nagy segítség lenne köszönöm.

pisti78 hozzászólása:
június 21st, 2013 – 10:36 de.

Kedves Zoltán
Az email cimem (lakatosistvan78@freemail.hu) mégegyszer előre is köszönöm,ha elküldöd a képeket

pisti78 hozzászólása:
június 21st, 2013 – 4:10 du.

Kedves Zoltán!
Először is gratulálok a kandallodhoz nagyon-nagyon jól néz ki!Mint ahogyan a többi hozzászoló emlitette ez a legjobb

amit egyáltala a neten fel lehet lelni.Magam is kandalló épitésbe fogtam és,hát akár a többiek én is probálom lemásolni az

ötleted,(lassan már gazdag lehetnél a jogdijjból ha lenne.)Viccet félre téve engem az érdekelne,a füstcső tisztitását hogyan

oldottad meg?
Nekem 150-es a füstcső keresztmetszete és nem merem véglegesen elburkolni.
Nemtudom,hogy az idők folyamán mennyire

rakódik le benne a korom és a hamu,vagy ennél a keresztmetszeteknél nem valoszinű?
Válaszodat előre is köszönöm.Ha nem nagy kérés

lenne kérlek nekem is küld el email cimemre az itt nem közölt képeket.Nagy segítség lenne köszönöm.
Megprobáltam megkeresni az üzletet Kecskeméten A ceglédi uton,de sajnos nem találtam meg.Megtennéd,hogy leírod pontosan holvan?

Köszi.

Magyar Zoltán: Légfűtéses kandalló építése – hozzászólások

$
0
0

Légfűtéses kandallóépítés képekben (Magyar Zoltán)Légfűtéses kandalló építése (Magyar Zoltán) – című cikk hozzászólásai:

admin hozzászólása:
június 6th, 2010 – 7:15 du.

Örülök, hogy egy légcsatornás fűtésbe is bepillantást nyerhettünk.

Naszvadi Gábor hozzászólása:
július 26th, 2010 – 3:06 du.

Ötletes és szép. Gratulálok.

Mihály hozzászólása:
augusztus 19th, 2010 – 1:27 du.

Gratulálok hozzá!

agitimar hozzászólása:
október 19th, 2010 – 10:06 du.

Kedves Magyar Zoltán,
A kandallója nagyon esztétikus. Szeretnénk hasonlót építtetni, ezért a méreteket jó lenne tudni. Ha nem titok kérem adja meg, ill. írjon hogy felvehessem Önnel a kapcsolatot.
Üdvözlettel:
Timár Ágnes

jtq hozzászólása:
október 21st, 2010 – 1:02 du.

Kedves Zoltán!

Nem lesz túl száraz a levegő a lakásban?

magyarz hozzászólása:
október 22nd, 2010 – 2:00 du.

Kedves jtd,
A levegőt nem száritja a kandalló, mert az égési levegőt a lakáson kívülről szívja. A lakásban cirkuláló meleg levegő teljesen független az égéshez használt levegőtől (ha a tűztér ajtaja zárva van)
Üdv,
MZ

Magyar Zoltán

Steve hozzászólása:
október 30th, 2010 – 11:53 du.

Kedves Zoltán!
Gratulálok ehhez a szép alkotáshoz! És köszönöm a sok hasznos gyakorlati fogást. Mi a tavasszal fogunk építkezni és mi is ilyen fűtést szeretnénk. Úgy érzem, hogy sokat segített a végső döntésem meghozatalában…
Többen riogatnak azzal, hogy a konvekciós áramlás felkavarja a lakásban a port és égett porszag lesz. Van ezzel kapcsolatban valamilyen tapasztalata?
üdv.,
Steve

magyarz hozzászólása:
november 1st, 2010 – 3:29 du.

Kedves Steve,
Én égett porszagot nem tapasztaltam, de az első hetekben, amíg a festék rá nem égett a kandallóra, az elég büdös volt és füstölt is rendesen. Szerencse, hogy még akkor begyújtottam kb. 3 szer, mielőtt körbe lett falazva. Akkor minden ablakot ki kellett nyitni.
Mivel a lakásban eredetileg padlófűtés is van , így nem mondhatom, hogy a kandalló jobban kavarná a port. Ma nov.1. van, és még idén a gázkazán nem volt bekapcsolva.
A ventilátor egyenlőre még nem lett beépítve, mert keresem a legolcsóbb és leghalkabb megoldást. Azt tervezem, hogy a ventilátor előtt mindenképpen lesz legalább egy réteg szűrőpaplan, olyan mint a szagelszívóban is van.
Tegnap sikerült megmérnem a levegő hőmérsékletét a hődob tetejénél(a homloklapon levő nyílásnál. Amikor már be volt melegedve és elég nagy tűz volt, 135°C -ra ment föl.

Vakond hozzászólása:
december 6th, 2010 – 5:01 du.

Kedves Magyar Zoltán!
Amennyiben lehetséges elküldené a hőcserélő műhelyrajzát?
Előre is köszönöm!
Szekeres Balázs
vakond16 kukac freemail.hu vagy gmail.com

wormy hozzászólása:
december 22nd, 2010 – 10:55 de.

Kedves Zoltán!

Nagyon tetszik a konstrukció és a végeredmény. Hasonlót tervezek jelenleg épülő házamba és érdekelne minden az ön kandallójával kapcsolatos dolog, amennyiben megosztja velem.

Köszönettel,
wormy

magyarz hozzászólása:
december 22nd, 2010 – 12:58 du.

Kedves Wormy! Nem tudom, hogy pontosan mire kíváncsi. Meg szeretné nézni, vagy rajzokat szeretne? A leírásban és a képeken a legtöbb dolog szerepel. Rajzokat tudok email címre küldeni, de természetesen a méreteket hozzá kell alakítani a helyi körülményekhez.
Üdv,

MZ

tonydiviner hozzászólása:
január 3rd, 2011 – 3:20 du.

Engem is érdekelnének a műhelytervek!
ha megtenné h elküldi őket, megköszönném
tonydiviner86@windowslive.com

katona hozzászólása:
január 9th, 2011 – 3:45 du.

Ez mestermunka lett Zoltán,gratulálok.Engem is nagyon érdekelne a hőcserélő tervrajza.Adok egy email cimet,megköszönném ha küldene róla egy pár rajzot.Előre is köszönöm
gangxta26kukacgmail.com

losi hozzászólása:
január 12th, 2011 – 10:31 du.

Csak csatlakozni tudok az előttem szólókhoz.!Gratulálok!!Nekem is küldene rajzokat? Üdvözlettel:Losi
tazu01@t-online.hu

ricsi1282 hozzászólása:
február 6th, 2011 – 7:10 du.

KIVÁLÓ ÉS SZÉP MUNKA a válság meghozza az eredményét
CSAK GRATULÁLNI TUDOK a rajzokat esetleg szintén elkönyörögném ha lehet ha nem nem haragszó hiszen saját készítés és megértem ? de ha esetleg igen azt megköszönőm!!!!

Noeb hozzászólása:
március 4th, 2011 – 4:43 du.

Én is csak gratulálni tudok, nagyon szép munka.
Ha nem pofátlanság én is el szeretném kérni a rajzokat.Hasonló építésén gondolkozom én is , nálunk sajnos csak konvektoros fűtés van ,ami nem egy költségtakarékos megoldás.
Előre is köszönöm. e-mail:sz.noeb@yahoo.com
Noeb

satam hozzászólása:
március 13th, 2011 – 3:01 du.

Gratulálok! Szép és preciz munka!
A rajzokat én is szeretném elkérni ha lehetséges!

István hozzászólása:
március 31st, 2011 – 9:42 du.

Hello !
Nagyon jo ötletnek tartam amit épitettél.
Èn is megprobálnám de meg az elején vagyok.
Tehát az elsö kédésem milyen csövel jöttel be a Kályha alá amivel a külsö levegöt kapja,gondolom femnek kell lennie.!?
Köszi a Választ !
Szabo Istvan

Gábor hozzászólása:
június 23rd, 2011 – 5:48 du.

Kedves Zoltán!

Igazán profi munka.
Pont annál a fázisnál tartok kályhaépítésben, hogy eldöntsem, vizes vagy levegős rendszert építsek. A Te megoldásod segített a döntésben. A vizes rendszert nekem 500-ra árazták be az építők. Ehhez képest ha ki tudom hozni a plusz két szoba fűtését 150-ből akkor megtapsolhatjuk egymást. Én Téged a megoldásért magamat az ötleted alkalmazásáért. Szeretném felvenni veled a kapcsolatot és tanácsot kérni építés ügyben.
Köszönettel: Gábor.

Tóth Gábor hozzászólása:
július 5th, 2011 – 2:58 du.

Hasonlót építek én is.A kérdésem.Honnan szerezted be a légbeömlőket?Válaszodat köszönöm:Tóth Gábor

bunora hozzászólása:
október 15th, 2011 – 9:16 de.

Kedves Zoltán!
Szeretnénk hasonló megoldással fűteni a fürdőszobát,ha a rajzokat elküldené emailben nagyon hálás lennék.
bunora20@gmail.com

austinseven hozzászólása:
október 15th, 2011 – 8:08 du.

kedves Zoltán
tetszik a munkád, lett e ventilátor ? mindegyik csőnek külön ventilátora van külön termosztáttal? én szintén építettem már egy jó
párat olyan is volt aminek a tűzterébe be lehetett sétálni de zárt égésterűt nem. Passzív jellegű házat építettünk és szerencsére a sok kapkodás ellenére gondoltam az a levegő bevitelre és készültem egy saját tervezésű kandalló építésére de a buktatókra nincs időm. a szükséges e és kell e a samott ha csak fával tüzelünk? Ha megkérdezhetem mennyibe került a kandalló betét?
Válaszod előre is köszönöm
Üdv Zalán

magyarz hozzászólása:
október 17th, 2011 – 7:56 du.

Kedves Zalán

Ventilátor még mindig nincs(sajnos) Kb 30 e lenne, vagy inkább több. Ha lesz, csak egy termosztát és egy ventilátor lesz, a kandalló alatt (mellett). A szobákban a beömlőket lehet kézzel állítani.
Ezt a tűzteret is csak fával szabad tüzelni. Természetesen a samott nem elengdhetetlen. Amit én tudok róla az a következő. Fontos, hogy a tűztérben a lehető legmelegebb legyen, az alján is, mert akkor sokkal tökéletesebb az égés. Ezért azok a tűzterek, amik a hamutartón keresztül kapják az égési levegőt, nem melegszenek be annyira és ezért rosszabb a hatásfokuk. A samott védi a tűztér lemez falát, ami így nem melegszik be annyira, továbbá tárolja a hőt. Általában este 10 után már nem teszek rá, de reggel van akkora parázs, ami még meggyulladna. Az sem elhanyagolható, hogy a samott, ha bemelegedett, akkor kifehéredik, ami egészen más látvány mint egy kormos tűztér (nem kell lámpa sem ;-)
A tűztér 347e Ft volt két éve. Nem javaslom az olcsó tűztereket ha fűteni is akar, mert azokmak alacsony a hatásfoka, és csak a fát eszi.
Remélem segítettem.
Ja és nem vagyok kandallós, csak hobbi “Tűzimádó”
Üdv,
Magyar Zoltán

Tesho hozzászólása:
október 19th, 2011 – 3:09 du.

Kedves Zoltán!

Hol találtál leírást a kéménycsatlakozás áthelyezéséhez? Nekem is Leier LK kéményem van, de a Leier hivatalos honlapja szerint tilos áthelyezni.
Te hogyan oldottad meg? Sajnos nekem is túl alacsonyra rakták a nyílást..
Előre is köszönöm a válaszodat!
Tesho
(aki nemsokára szintén amatőr kandallóépítővé avanzsál :D )

magyarz hozzászólása:
október 20th, 2011 – 7:10 du.

Én is olvastam, aztán megkérdeztem egy Leieres embert, azt mondta nem probléma. A tüzépen árultak is előre kifaragott dugókat meg csatlakozókat és samott port is. A leírás a konkurenciánál van itt:
http://www.schiedel.hu/letoeltesek/epitesi-utasitasok/

Tibor hozzászólása:
november 15th, 2011 – 9:47 du.

Kedves Zoltán!
Nagyon tetszik a kandalló! Kérném, hogy küldje el a rajzokat, mert magam is szeretnék egy hasonlót építeni.
btehf@freemail.hu
Előre is köszönöm a segítségét!

magyarz hozzászólása:
november 16th, 2011 – 8:45 du.

Végre lett ventilátor. Amit beraktam az egy VENT200 csőventilátor. Egyenlőre nincs fordulatszám szabályozás, csak egy kézi ki-be kapcsoló. Sajnos a szívás zaj elég magas, ezért majd le kell szabályozni a fordulatszámot. Eddig még nem kellett bekapcsolni a központi fűtést.

lásló hozzászólása:
december 10th, 2011 – 7:56 du.

Gratulálok a sikeres munkádhoz.Én is hasonló megoldáson dolgozom csak a tűztér lesz más,elszeretném kérni tőled a rajzokat hogy a két dolgot egyben tudjam megvalósítani.Előre is köszönöm, ha elkészült a mű elküldöm a képeket neked. kolozs59@freemail.hu

Shelley hozzászólása:
december 11th, 2011 – 11:27 de.

Kedves Zoltán.
Az ötlet jó,a kivitelezés nem különben,szép tetszetős,esztétikus.De említetted a problémát,miszerint a meleg megreked a mennyezet közelében,ami nem meglepő,mert hát a meleg levegő fajsúlya könnyebb,mint a hidegé.Te a levegő keringetését javasoltad.Én mást javasolnék.A meleg levegő elvezetését nem a mennyezetbe,hanem egy alacsonyabb pontra,mondjuk a fal tövébe,mely által már meg is indul egy cirkulációs rendszer a meleg levegő felfelé irányuló áramlásával.Tudom kivitelezni nem egyszerű,de megérné.Egyébként gratulálok a meleg füstgáz hatékony felhasználásához.Manapság az a legnagyobb gond,hogy a távozó füstgáz által tetemes mennyiségű hő távozik oktalanul,nos ezt te megoldottad,szuper!Még egyszer gratula

Shelley hozzászólása:
december 11th, 2011 – 11:32 de.

Bocsánat,az emailcímem abydosgate@gportal.hu,ha volna kedved értekezni ez ügyben.Van némi tapasztalatom ez ügyben,mert gázkészülékek javításával foglalkozom,és kazánfűtő is vagyok

magyarz hozzászólása:
december 11th, 2011 – 7:44 du.

Kedves Shelley
Teljesen igazad van. Ezt akkor is tudtam, amikor építettem. Igazán jó megoldás az lenne, ha a ház emeletes lenne, de nem az. A használhatatlan tetőtér és gipszkarton álmenyezet miatt választottam ezt a megoldást. A ventilátor viszont sokat segített.

Még egy dolog, hátha valakit érdekel: Akormozódó üveget én vízzel és papirral törlöm le. Mióta tettem a spriccelőbe fél deci pálinkát, a dolog sokkal könnyebb és olcsóbb mint a 2000 Ft-os bolti cucc. (szájspeynek is jó:-)

kroly hozzászólása:
december 25th, 2011 – 6:41 du.

Csak gratulálni tudok a munkádhoz,én is légfűtéses megoldásban gondolkodom,a meleg levegő elvezető csőveken variálok hogy flexibilis legyen-e vagy merev.A terveket szeretném én is elkérni.
KELLEMES ÜNNEPEKET KÍVÁNOK!!!

E-mail:kroly76@freemail.hu

remuszba hozzászólása:
január 1st, 2012 – 4:54 du.

Kedves Zoltán!

Az Ytong nem reped meg? Nekem otimális a megoldása és félig-meddig alkalmazom is. A kérdés csupán annyi, hogy:
1. nem fél-e a tűztől.. 135 fok, valamint a fémcső hővezetése nem égeti meg a padlástér száradó elemeit?
2. Az Ytong, valamint a falhoz illesztés nem reped meg? (gondolom nem, mert hőátadón tolja ki a meleget..)
3. mennyire melegszik fel az kályha festett oldala?
4. Miért nem egy az egyben teszed át a szomszédos helyiségekbe a levegőt?

köszönettel:
1

Zsolt hozzászólása:
január 9th, 2012 – 5:42 du.

Kedves Zoltán!
Csak gartulálni tudok munkájához. Ha nem bánja szeretném munkáját lemásolni. Ha nem okozna úl nagy gondot szeretném, ha elküldené nekem a terveket és a kimaradt képeket.
Kivánok mindenkinek boldog új évet.
Előre is köszönöm!
Tisztelettel: Zsolt!
madarasz.zsolt@freemail.hu

btomka hozzászólása:
január 11th, 2012 – 3:30 du.

Kedves Zoltán!
Tényleg nagyon szép az a munka, amit véghezvitt, csak gratulálni tudok. Irigylem, hogy így belevágott. Szeretnék én is valami hasonlót kivitelezni, ehhez jól jönnének a rajzai, ha azt át tudná küldeni.
Előre is köszönöm!

Üdvözlettel:
Tomka Barna

btomka hozzászólása:
január 11th, 2012 – 3:31 du.

Az e-mail címem: btomka@gmail.com
TOmka Barna

Imre hozzászólása:
január 24th, 2012 – 11:02 de.

Kedves Zoltán!

Gratulálok a munkádhoz!

Segítségedet, segítségeteket kérem! A házam belmagassága 340 cm. A padló és plafonszint hőmérséklet különbsége 4-5 fok. Ventilátort esztétikai okokból nem szeretnék.

Milyen módon keringessem a levegőt?
Válaszodat előre is köszönöm:
Imre

Lengyel Tamás hozzászólása:
február 12th, 2012 – 5:35 du.

Kedves Zoltán!

A légfűtésen gondolkozunk mi is, bár még nagyon az elején tartunk, így aztán igen nagy segítség lenne, ha elküldené számunkra a képeket és a rajzokat is. Előre is nagyon köszönöm.
Tisztelettel:
Tamás!

Lengyel Tamás hozzászólása:
február 12th, 2012 – 5:52 du.

Kedves Zoltán!

Írhattam volna egy levélbe kérdésemet, de annyira megörültem az ötletének, hogy bele sem gondoltam mit is akarok.
Kérdezni szeretném:
- hogy viselkedik most a -15, -20 fokos hidegben?
- milyen hőmérsékletek vannak a szobákban?
- kb. mennyi fa szükséges ilyen hidegben naponta?

Köszönöm válaszát!
Üdvözlettel: L. Tamás

Bence hozzászólása:
február 14th, 2012 – 11:52 de.

Kedves Zoltán!

Érdeklődnék, hogy így 2 fűtési szezon után mi a véleményed a légfűtéses rendszerről. Életképes megoldás? Módosítanál e rajta vmit?
Előre is köszönettel.
Varga Bence!

magyarz hozzászólása:
február 22nd, 2012 – 8:02 du.

Remusbanak!
Bocs hogy eddig nem írtam, de mostanában nem értem rá.
A forró fém sehol nem érintkezik a padlástér elemeivel, kőzetgyapot van a hőcserélő tetején, valamint a flex csövek sem fémből vannak, hanem hőszigetelt alúfóliából. Amitől eleinte jobban féltem, az maga flex cső volt mert belöl valamilyen nylon fólia van benne. Előtte kipróbáltam, hogy ég-e. Gyufával nem gyulladt meg és nem csöpögött, csag zsugorodott.
Egyenlőre nem repedt meg sehol. Ennek gondolom két oka van: Egyrészt az üvegszálas rabicz háló másrészt azm hogy a yitong és a lemez dob között hőszigetelés van.
Nem tudom a festett oldalon mit ért?
Csak az egyik szoba szomszédos a kandlló falával. A többi szoba és a kandalló között van egy folyosó, így nem tudtam közvetlenül átvezetni.
Zoltán

magyarz hozzászólása:
február 22nd, 2012 – 8:24 du.

Mostani tapasztalataim a következők.
A múlt hetekben volt pár nap -10,-15 fok hideggel. Ahhoz hogy csak a kandallót használjuk, általában du. 1,2 óra körül be kellett fűteni. Naponta kb3 púpos Terranovás vödör fát égettem el. Ez a fa akác és tegnap fügyült rajt a rigó. Gondolom ezért hozták ki éjszaka:-( Rosszul ég, nehéz begyújtani, de legalább füstöl is. A múlt évi bükk/tölgy príma volt. A ventillátort akkor szoktam csak bekapcsolni, amikor a samott már kifehéredik, és kb 1-1,5 órát megy. Akkor kikapcsolom, mert a fordulatszám szabályozás nincs még megoldva és így elég zajos, ha a nappaliban vagyok. A szobákban nincs zavaró hang. Kb 20 körül szoktam rátenni utoljára. A nappaliban 20-21 fok van este, a szobákban 18-19.
A rossz fa miatt nagyon oda kell figyelni az ajtó nyitogatásra, mert elég nagy füstszagot lehet csinálni. Ami jó, hogy a nappaliban viszonylag gyorsan lehet érezhető meleget csinálni. Viszont ha senki nincs itthon napközben, akkor ilyen hidegben este 6 utáni begyújtással nem lehet az egész házat befűteni. Szemetet égetni kandallóban nem lehet, csak jó száraz kemény fát.
A rajzokat rengetegen kérték. Egy csomó helyre elküldtem. Megpróbálom föltenni valahová és majd megírom, hogy letölthető legyen.

Bence hozzászólása:
február 22nd, 2012 – 9:02 du.

Köszönöm a választ. A motort végül hol helyezted el?
Sajnos nálam elég drasztikus a különbség, a nappaliban ahol van a kandalló 25-28 fok van , míg a szomszédos 2 szobában 20 körül. Ezért is gondoltam rá, hogy megcsapolom ezt a meleget és megpróbálom át fújni/szívni a 2 hideg szobába.
Mikor a ventilátor megy érezhető a különbség a kikapcsolt állapothoz képest?
Üdv Bence!

IgazTamas hozzászólása:
február 24th, 2012 – 5:38 de.

Szia én is csináltam egy légfütésen kandallot .Szeretném egy kicsit turbositani ventilátorral.

A kérdésem TE hova tennéd a ventilátort????

küldenék fotot a kandallorol…………..

ide nem tudom hogy kell………..

zmagyar hozzászólása:
február 26th, 2012 – 1:53 du.

Föltettem az összes képet és a rajzokat ide:
https://picasaweb.google.com/101878027669913686453/DropBox?authuser=0&feat=directlink

Remélem el lehet érni

magyarz hozzászólása:
február 26th, 2012 – 2:02 du.

Kedves Bence
A ventillátor ada, került, ahová terveztem. A kiemelhető párkány alatt van jobboldalon. Ha a ventillátor megy, akkor az alsó ajtót a szellőzőn, ami a tűztér alatt van, be kell zárni.
Nálunk a nappali azért nem sokkal melegebb mint a többi helyiség, mert a felső szellőző, ami a nappali felé fúj, gyakorlatilag mindig zárva van. A kandalló burkolata esetleg enyhén langyosnak mondható, de semmiképpen nem melegnek, mivel a kőzetgyapot és a ytong szigetel. A nappalit a kandalló csak az üvegen keresztül sugárzott hővel fűti (ha nincs nyitva a felső szellőző)

magyarz hozzászólása:
február 26th, 2012 – 2:17 du.
Bence hozzászólása:
február 26th, 2012 – 4:27 du.

Kedves Zoltán!

Nem lenne csendesebb a rendszer hogy ha a szívó ág is hosszabb lenne és azt a teret esetleg meg némi kőzetgyapottal bélelnéd ahol a motor van?
Nyilván a kivitelezés bonyibb, de lehetne a padláson is a motor és nem fújnád a meleget hanem szívnád.Persze nem beleszólni szeretnék, csak én így tervezem hogy megépítem, te viszont már használod a rendszert és van tapasztalatod ezért kérdezek csak.
Bence!

magyarz hozzászólása:
február 27th, 2012 – 3:46 du.

Kedves Bence,

Van speciális kandalló ventillátor, amit a meleg ágba kell beípíteni, egy bemenő kb.120-150-es csöve van, és utána kell elágaztatni. Ez biztosan halkabb lenne, mert a badlásra lehetett volna tenni, és van benne autómatikos, szabályozható hőkapcsoló. Viszont ha jól emlékszem kb 50-60C-os levegő van engedélyezve, és nyilván állandóan mennie kell, ha fűtünk, mert egyébként ellenállás van az áramlásban. Ja és legalább jó drága is, kb 50 rugó, a légszállítás töredéke mint az, amit vettem. Ettől még persze lehet jó. Én akkor raktam volna ezt, ha nagyrészt a nappalit fűteném, és esetleg 1-2 szomszédos, közeli szobába kéne nyomni a meleget.

KLG hozzászólása:
március 8th, 2012 – 7:04 du.

Kedves Zoltán!

Jómagam is szeretnék kandallóról levett meleg levegővel kifűteni olyan helyiségeket, amelyek nem egy légtérbén vannak a kandallóval (sőt nem is egy emeleten). Jelenleg még az építkezés előtt állok és a Supra Taranis tűzterében gondolkodom. A teljesítménye nem nagy, de amúgy is alacsony energiás házban gondolkodom, a levegő hőcserélő és a csonk már előre ki van alakítva (és drága is).
http://www.kandalloepites.hu/tuzterek.php?menu=taranis&kandallo=taranis67d&oldal=0

Ami a legnagyobb félelmem az az úgynevezett “porbeégés” legalább is így olvastam a neten, ami azt jelenti, hogy 50°C felett a pornak szaga lesz. A Te példádból kiindulva a 11m-es csőbe belépő levegő biztos, hogy több mint 50°C-os és a legnagyobb tisztaság mellett is bizonyosan van por a csövekben. A kérdésem az, hogy nem éreztétek-e ez az égett por szagot, ami mondjuk hajszárítónál, vagy porszívónál lehet érezni?

Előre is köszönöm.

magyarz hozzászólása:
március 29th, 2012 – 12:16 du.

Tudom mire gondolsz. Nagyon ritkán volt is ez a szag, bár ahol hozzáférek, ott szoktam porszívózni a tűztér körül.
Egyébként talán azért nem feltűnő, mert enyhe füstszag gyakrabban van. Valami malőr mindig történik, mikor a tűzre rekok. Vagy egy parázs esik ki, vagy elfelejtem időben nyitni a kéményt mielőtt az ajtót kinyitnám, vagy valamelyik pára elszívó éppen be van kapcsolva. Ez általában elég, hogy egy kevés füst bekerüljön a lakásba. Szerintem próbáld úgy megoldani a kandalló fölötti nyílásokat, hogy azon keresztül a tűztér teteje leporszívózható legyen. Az én esetemben kissé nehézkesen, de be tudom dugni a porszívót. Egy olyan tűztérnél, ahol a hőcserélő rá van szerelve a tűztérre ott nem tudom hogyan lehet hozzáférni.

ErosM hozzászólása:
április 15th, 2012 – 5:30 du.

Üdvözlöm!

Mi is egy ilyen fűtésrendszer kiépítésén gondolkozunk… Az érdekelne, hogy hozzávetőlegesen mekkora összegből jött ki az Ön rendszere. Nekünk csak 70 m2 fűtéséről lenne szó.

Köszönöm!

magyarz hozzászólása:
április 17th, 2012 – 11:07 de.

Kedves ErosM,
Az árak a következők voltak:
•Tűztér 350 000,
•Légtechnika, hőcserélő: 115 000,
•Burkolat, párkány 60 000.
.Ventillátor 30 000Ft

Tűzteret ennél sokkal olcsóbban is lehet venni, de nem biztos, hogy megéri.
MZ

ttaby hozzászólása:
május 16th, 2012 – 1:33 du.

Kedves Zoltán,
a kandalló építése nálunk is régi téma mint Nálatok – el is telt már 7-8 év és eddig semmi nem történt ui. a vizbetetéses

megoldás túl drága és persze voltak fontosabb ügyek is. Nekünk tetőtérbeépítéses a házunk és a napokban eszembe ötlött hogy

mi lenne ha a meleg levegőt vinnénk fel a padlásra és vezetnék ki a szobákba – nagyon megörültem annak hogy valaki már

épített ilyet!

Az árak amiket írt teljesen emberiek, természetesen a mi esetünkben a kitalálásban aktívan részt tudnék venni de mivel

kevéssé vagyok jártas az ilyen munkákban az 1 hónapnyi munkát és utánajárást kifizetnénk egy hozzáértő szakembernek…kár,

hogy erre itt nincsen lehetőség.

Üdv.
Taby Tamás
tamas.taby@gmail.com

magyarz hozzászólása:
május 21st, 2012 – 7:12 du.

Kedves Tamás,
A félreértések elkerülése végett mondom, hogy én nem vagyok kályhás, csak műkedvelő. Senki házát nem szertném fölgyújtani.
Jó tanácsot természetesen adok, de más lakásában nem szeretnék kivitelezni.
Üdv,
MZ

Pálinkás Csaba hozzászólása:
június 4th, 2012 – 7:00 du.

Tisztelt Magyar Zoltán.

Nagyon stílusos megoldásokat hozott össze a kandallónál és szeretném megkérni ezügyben hogy elküldené nekem a hőcserélő dokumentációját, leírást vagy esetleg képeket hogy énis sikerrel megépíthessem?

Előre is megköszönöm segítségét
címem
palinkas.csaba@citromail.hu

Köszönöm

magyarz hozzászólása:
június 5th, 2012 – 9:18 de.

Holinka Levente: Modern stílusú kandalló építése – hozzászólások

$
0
0

Modern kandalló építése (Holinka Levente)
Modern stílusú kandalló építése (Holinka Levente) – című cikk hozzászólásai:

admin hozzászólása:
február 24th, 2011 – 10:31 du.

Gratulálok a kandallóhoz!
A kezdeti információk alapján ugyan kissé szkeptikus voltam, a flexibilis füstcső és az élére állított tégla lábakon álló tűztér miatt, azonban a cikk kiegészítéssel már meggyőzőbb, s valóban a fénykép nem minden esetben adja vissza a valóságot.
Ugyanakkor tény, hogy a modern kandalló látványa tetszetős, a bordó és fehér színkontraszt nagyon jó, s az üvegpolcok is kellően modern hatást biztosítanak.
A mennyezeten futó hullámvonal jól lágyítja a kandallótest szögletességét és külön tetszik a födém alatti beugró és a fénypontok.
Üdv!
TT

PEDRO hozzászólása:
szeptember 8th, 2011 – 7:40 du.

Gratulálok a kandallóhoz!
A burkolat rögzítését milyen módon oldotta meg? Én is fémvázra szerelt burkolatban gondolkodom pontosn az eltávolíthatóság miatt:

PEDRO hozzászólása:
szeptember 8th, 2011 – 7:42 du.

Szeretném megkérdezni, hogy a burkolat rögzítését milyen módon oldotta meg, mert én is az eltávolítás miatt szeretném így megoldani.

Holinka Levente hozzászólása:
szeptember 9th, 2011 – 8:29 de.

Az elso fémvázas képen lehet látni a hátsó lábak tetején 2drb. befele hajló 90 fokos sarkat. Ezeknek a kilogó része a falhoz van csavarozva. Ez szorítja a fémlabakat a falhoz. Az alsó felét, a kandallót körülvevő márvány és sarokél tartja helyben. Ahoy, hogy jól és szilárdan megálljon érdemes odafigyelni a fémváz strukturájának a kialakítására.

András hozzászólása:
január 12th, 2013 – 8:18 de.

Engem az érdekelne, hogy mennyire biztonságos a flexibilis füstcső, illetve, hogy ezt a kéményseprő vállalat minden gond belekötés nélkül átveszi? Nekem is ilyenre lenne szükségem, de mindenbe belekötnek, legutobb olyat mondtak még abba is belekötnek, hogy ha 90 fokos a füstcső csatlakozás és nem 45 fokos.

Holinka Levente hozzászólása:
január 24th, 2013 – 8:35 de.

Az értesítő mail alig ma volt kézbesítve, ugy-hogy gyorsan válaszolok. Nálam bevált a rozsdamentes acélból (inox) készült kéménycső (vigyázat nem aluminiumból). Ahhoz, hogy meggyözödjek róla, a vegyes tüzelésű kazánomat is ezzel a tehnológiával kötöttem be, immár majdnem 2 éve. Ezt mostanig több mint 1 évet mardosta a tüz lángja, a kicsapodó savas, kormos lé és korrozió hellyét még nem fedeztem fel rajta. A színe a nagy hőfoktól megsötétült, de ennyi. Mivel nagylerakatban vettem nem kaptam a gyártó által kiállított mínőségi bizonylatot. Hogy elfogadják vagy nem arra nem tudom mit mondjak…Lehet meg kellene tölük kérdezni…

Márkus Gábor: Kandallómról mindenkinek – hozzászólások

$
0
0

Kandallómról mindenkinek (Márkus Gábor)
Kandallómról mindenkinek (Márkus Gábor) – című cikk hozzászólásai:

Horváth Roland hozzászólása:
október 7th, 2012 – 5:03 du.

Szia Gábor!

Engem az érdekelne hogy a távolabbi két helység födémét mivel fúrtad ki a légszelepeknek D125-re.

Üdv :Roland

Öreg-szem hozzászólása:
október 8th, 2012 – 8:58 de.

Szia!

Borított gerendás fafödém, úgyhogy dekopír fűrésszel vágtam ki.
De tudok trükköket kefnis és beton födémre is.

István hozzászólása:
október 31st, 2012 – 11:24 de.

Üdvözlöm!
Segítséget szeretnék kérni!
Hasonló rendszert építettem én is! Azonban a levegõ gravitációs cirkulációjára hajaztam! Sajnos ez kevésnek bizonyult! Ezért mindenkép szükséges egy nagyteljesítményû ventillátor! A gond az, hogy ami kandallókhoz gyártanak, 50 ezerbe kerül! Önnek ha jóllátom más falyta van!
Arra lenne szükségem, hogy honnan tudnám beszerezni? Mennyibe került, és müanyag-e, nem olvad el?
Kérem segítsen!
Legyen szép napja!

Öreg-szem hozzászólása:
november 5th, 2012 – 11:48 de.

Kedves István!

Hozzászólásából nem derül ki számomra, hogy a levegő cirkulációja a helyiségen belül elégtelen e, vagy a meleg levegőt továbbítaná egy másik helyiségbe. Helyiségen belül egyszerű a recept, a belépő helyiséglevegő mennyiségének (alul) meg kell egyeznie a felmelegített kilépő levegő mennyiségével.
Ha csővel továbbítani szeretné, egy kedvező árfekvésű sima fémházas csőventilátort ajánlanék, de nem közvetlenül a kupolába.Nem muszáj nagy teljesítményű, mert abból csak kellemetlen huzathatás lesz. Remélem kielégítette a válaszom!
Ha van fényképe, küldjön!

Egy nappali lakberendezése kétféle stílusban

$
0
0

Egy teljesen leromlott állapotú 30 éves családi ház teljes újjávarázsolását követjük nyomon.
Nem csak berendezni kellett, az elavult térkialakítás helyett korszerűbbet kellett kialakítani, de csak az adott lehetőségeken belül.
Minden tervezés előtt tisztázni kell, milyen stílust szeretne a megrendelő.
Mivel a férj és a feleség nem tudtak megegyezni, a nappali tervei két stílusban készültek el.

Lássuk először a férj verzióját!

Nappali, étkező lakberendezés kandallóval 01

ugyanez este
Nappali, étkező lakberendezés kandallóval 02
A hőszigetelt kandallóra került a tv, mert így lehetett az ülőgarnitúrával átellenben a legjobb szögben elhelyezni.
Nappali, étkező lakberendezés kandallóval 03
és így fest este az álmennyezetbe rejtett fényekkel
Nappali, étkező lakberendezés kandallóval 04
Az ülőgarnitúra melletti falat eredetileg az előszoba hiánya miatt kellett kialakítani, ha már egyszer oda került, könyvespolc is lett belőle.
Nappali, étkező lakberendezés kandallóval 05
ugyanez este
Nappali, étkező lakberendezés kandallóval 06
És így néz ki felülről a nappali
A házból eredetileg teljesen hiányzott az előszoba, a megrendelő kifejezett kérése volt, hogy akárhogyan is, de varázsoljunk bele egy előszobát.
Az ülőgarnitúra melletti vastagabb, és az ajtót tartalmazó vékonyabb gipszkarton fal is ezért került be, de a közlekedők kialakítása ennél bonyolultabb volt, ez majd a lakás alaprajzánál fog látszani.
A felülnézeten viszont látható, hogy az ülőgarnitúra optimális elhelyezése, valamint a kandalló részére rendelkezésre álló kémény helye együttesen „adták” a hőszigetelt kandallón elhelyezett Tv-t.
A kandalló egyébként az L alakú főfal törésébe került, így nem olyan durva az eredetileg furcsa alaprajz az L alakú fal miatt.
Nappali, étkező lakberendezés 3D felülnézetben 07

Jöjjön a feleség verziója!

A kandalló most nem a beugróba került, hanem ebédlő lett a beugróból.
Nappali, étkező lakberendezés 08
Este így fest
Nappali, étkező lakberendezés 09
Ebben a változatban nincs álmennyezet, tehát rejtett fények sem, ezért falikarok kerültek a falakra.
Nappali, étkező lakberendezés 10
A falikarok este hangulatossá teszik a nappalit
Nappali, étkező lakberendezés 11
A szemközti oldal ugyanaz, csak nincs álmennyezet, ezért a hangulata mégis más.
Nappali, étkező lakberendezés 12
Különösen este
Nappali, étkező lakberendezés 13
Mindez ilyen felülről
Nappali, étkező lakberendezés 3D felülnézet 14

Most pedig ismerkedjünk meg a lakás átalakításának szituációjával!

Az alaphelyzet nagyon kellemetlen: adott két aránylag hasonló méretű szoba, melyek egymásba nyílnak, egy külön konyha, egy nagyon kicsi fürdőszoba,amely így használhatatlan, és a lépcsőház végében egy előszobának alig nevezhető nyúlvány. Adott még két gyerekszoba, melyek a konyhán keresztül közelíthetőek meg. Mindez nem felel meg a kor követelményeinek.
Lakás alaprajz 15
Az új alaprajzi kialakítás komfortosabb életvitelt tesz lehetővé.
A nappaliból és a feleslegesen nagy hálóból kiharapott előszoba lett a fő közlekedés gyűjtőpontja. Innen a nappali kevésbé érzékeny részén át a gyerekszobák is megközelíthetőek egy faláttörés segítségével,az előszobából nyílik a háló, a fürdő, a hálóból pedig a gardrob.
A fürdő megnagyobbítása úgy történt, hogy a kád elhelyezésére szolgáló terület fele beugrott a túl nagy hálóba. Egyúttal az előszoba végébe egy kétoldalas nagyszekrény került, egyik fele az előszoba felől a gyerekek tároló szekrénye,, a másik fele pedig már a gardrobban „lakik”
Az alaprajzi képről a bal oldalon található gyerekszobákat most levágtam a könnyebb áttekinthetőség kedvvért.
Lakás alaprajz 16
Az előszobában el tudtuk helyezni a kötelező cipős szekrényt, éppen a sarokra került a cipők felvételét megkönnyítő ülőke, és az előszobából érhető el a gardrób elválasztó falába épített kettős nagyszekrény egyik fele.
Előszoba 3D felülnézet 17
Az előszobában a természetes fény hiányát is pótolhatja az álmennyezetbe épített világítás
Előszoba lakberendezés látványterv 18
A háló stílusa inkább a feleség kívánságai szerint alakult.
Hálószoba lakberendezés látványterv 19
A hálóból nyílik az újonnan kialakított gardrób.
Hálószoba lakberendezés látványterv 20
Sajátos alaprajzi kialakítása a hálóból levágott terület miatt lett ilyen
Gardrób 3D felülnézet 21
A külön férfi és női szekció azért a kis helyen is elfért
Gardróbszoba lakberendezés látványterv 22
A ruhák közötti válogatást pedig megkönnyíti az a szórt fényű rejtett világítás, ami az álmennyezetbe került, és kiegészíti a csak lefelé világító spotlámpák fényét.
Gardróbszoba lakberendezés látványterv 23
A fürdő a meglévő használhatatlanul kicsi fürdő helyén készült, de a kád már túlnyúlik az eredeti területen, így mindent el lehetett helyezni.
Fürdőszoba 3D felülnézet 24
A mosógép beköltözött a használaton kívüli padlásfeljáróba, felette tároló szekrény van.
Fürdőszoba lakberendezés látványterv 25
A fürdő külön érdekessége a „kádzug”, ami egy elkerülhetetlen kompromisszum, de a gyerekek nagyon szeretnek „kuckóban” fürdeni.
Fürdőszoba lakberendezés látványterv 26
A fiúszoba egyszerű, olcsó, gyári modul bútorokból lett összeállítva.
Gyerekszoba, fiúszoba lakberendezés látványterv 27
Ugyanebből a bútorcsaládból áll a leányszoba is.
Gyerekszoba, lányszoba lakberendezés látványterv 28
A külön álló konyha megmaradt az eredeti helyén, de mivel már nem szolgál közlekedőként a gyerekszobák felé, minden konyha funkció bele fért.
Konyha lakberendezés látványterv 29
A feleség kérésére ez is hagyományos stílusú lett.
Konyha lakberendezés látványterv 30

További információk és ajánlatkérés:

Zahorán Róbert

Bútorfókusz Stúdió
30-446-3026
butorfokusz@butorfokusz.hu

[ADMANTT]


Bőr és műbőr falburkolatok a belsőépítészetben

$
0
0

A falburkolatok világában már nagyon sok anyaggal találkozhattunk. Az egyik ilyen érdekesség, illetve egyre jobban terjedő anyag a bőr és a műbőr. A műbőrök, textilbőrök hihetetlen színválasztékban és mintában kaphatóak már a hazai forgalmazóknál is. A textilbőrök szinte megszólalásig hasonlítanak a valódi bőrhöz.
bőrpanel-falburkolat-01
Eltérés az anyag illatában, valamint a műbőr “tökéletességében” van. Hiszen egy valódi bőrnél a felület mintázatában, a bőr vastagságában eltérések vannak. Természetesen ezek az “eltérések”, adják a valódi bőr különlegességét is.

bőrpanel-falburkolat-02

Külföldi gyártók kollekciójában a valódi bőrök, illetve a műbőrök is megtalálhatóak.

bőrpanel-falburkolat-03

Nagyon szép bőrpaneleket láthatunk az olasz Studioart kollekciójában. Az ő termékeikre jellemző az igen kis méretű panelekből összeállított, ragasztott háttal ellátott mozaikszerű falpanel.

bőrpanel-falburkolat-04

A Studioart egy több mint 40 éve működő bőrfeldolgozó családi vállalkozás.

bőrpanel-falburkolat-05

A cég tulajdonosai Nadia és Gianfranco Dalle Mese. A bőrfeldolgozás terén hatalmas tapasztalattal rendelkező olaszországi gyár elsőként a divatvilág számára készített termékeket.

bőrpanel-falburkolat-06

A Studioart bőrpanelek rengeteg féle mintában, méretben és színben készülnek. A kollekcióban a legfinomabb bőrtől kezdve, a velúros hatású, csillogó, színjátszó, állatmintás, víz- és olajtaszító változat is megtalálható. A legújabb mintakollekcióban például igen erős színeket,elsősorban az arany árnyalatait láthatjuk.

bőrpanel-falburkolat-07

A felületük lakkozott hatású, állatbőr mintákkal ötvözve. Ezekkel a speciális effektusokkal a kész bőrpanelek csodálatos látványt nyújtanak. A bőrből készült falpanelek jó tulajdonságai közé tartozik a könnyű tisztíthatóság, a hang- és hőszigetelő képesség. Illetve további előnyként lehet megemlíteni a hatalmas variáció lehetőséget. A Studioart Facebook oldalán nyomon követhetjük a cég újdonságait.

bőrpanel-falburkolat-08

Egy másik nagyon nagy múlttal rendelkező cég az amerikai Nappatile. Ez a cég szintén egy közel négy évtizedes szakmai tapasztalattal rendelkezik. Az olasz cég termékeihez hasonló bőröket találunk náluk is. Talán kicsit alapból nagyobb méretű paneleket gyártanak, viszont több a különlegesen megalkotott műbőr felület.

bőrpanel-falburkolat-09

A Kerma Design Kft által gyártott bőr és műbőr panelek teljesen újak a hazai belsőépítészetben. Ezek a panelek a Wallart falpanelekhez hasonlóan rendkívül mutatósak és nagyon jól alkalmazhatóak belső tereink dekorálásához. Alkalmazhatjuk teljes falak, vagy falrészek dekorációjaként, ágyvég dekorként, burkolhatunk velük előszobafalakat, könyvespolcokat és egyéb bútorokat. A 400 minta és színválaszték és az 5 panel méret rengeteg megoldást és kirakási lehetőséget biztosít számunkra.

bőrpanel-falburkolat-10

A lakberendezők és belsőépítészek számára az eddig még csak az internetről és szaklapokból ismerős panelek ma már elérhetőek és rendelhetőek a Kerma Designtól!

Bővebb információk:
KERMA DESIGN Kft. (http://www.kerma.hu/) – honlapján.

Új építésű családi ház a XVI. kerületben

$
0
0

Az építés alatt álló ház belső tervezésébe még jó időben, félig szerkezetkész állapotban sikerült bekapcsolódni

Új építésű családi ház a XVI kerületben-01

Az egyterű nappali-konyha kialakítása során az optimális konyha megoldása, a jó térkapcsolat kialakítása, a világítás és a az álmennyezet tervezése sokkal kevesebb kompromisszummal oldható meg ilyenkor.

Új építésű családi ház a XVI kerületben-02
Az öttagú család igényeinek megfelelően a konyha hangsúlyos része lett a lakó együttesnek.
A sokféle kisebb-nagyobb készülék a szekrénytömb rolós eleme mögé került, így nem lesz rendetlenség a konyhában

Új építésű családi ház a XVI kerületben-03

Mint a legtöbb rohanó életmódot folytató családban, itt is a reggeliző pult a család gyűjtőhelye, nem csak reggelizésre, de leckeírásra, esti laptopozásra is szolgál, ezért például konnektort is helyeztem el a közelében.

Új építésű családi ház a XVI kerületben-04

Internetezni viszont egyszerre ketten-hárman is akarnak, a család egyben tartására az is kívánalom volt, hogy ehhez legyen hely akár a nappaliban is.
Mivel az első lépésben a kandalló kivitelezése lekerült a napirendről, összekötöttük a kettőt.
Ki kellett alakítani azt a kandalló testet, ami később, különösebb felfordulás nélkül, egy lakott lakásban kandallóvá alakítható, de addig más célra szolgáljon.
Ebből lett az internetező pult, ami minden további nélkül kandallóvá alakítható később, mert a méretei éppen a kandalló szerkezet befogadására lettek tervezve.
Így fest a sarok jelenleg internet pulttal

Új építésű családi ház a XVI kerületben-05

És ilyen lesz átalakítva kandallóvá

Új építésű családi ház a XVI kerületben-06

Ha összejön a nagy család, akkor rengeteg ülőhelyre van szükség.
Sok széttagolt, különálló ülőgarnitúra elem zsúfolttá tette volna a teret, helyette inkább egy igazán tágas sarokgarnitúrát választottunk

Új építésű családi ház a XVI kerületben-07

A sarokból nézve most még az internetező pult látható

Új építésű családi ház a XVI kerületben-08

A konyha látványa a sarokból

Új építésű családi ház a XVI kerületben-09

Az előtér elég nagy területű, elfért egy földszinti gardrobbal kombinált „gyereköltöztető”.
Ennek lényege, hogy a nyűgös reggeli készülődés érdekesebbé tehető a lurkók számára, ha mindez egy „kuckóban” történik, ugyanakkor ez a kuckó funkcionálisan is jól működik

Új építésű családi ház a XVI kerületben-10

A textilbőrrel kárpitozott padon kényelmesen vehetők fel a cipők, és az ifjoncok talán nem hagyják szanaszét a cipőiket, ha megszokják, hogy be kell bújni a „kuckóba”és be kell tenni a cipős szekrénybe

Új építésű családi ház a XVI kerületben-19

Kívül-belül minden hely kihasználható

Új építésű családi ház a XVI kerületben-12

A földszinti fürdő kis mérete ellenére minden igényt ki tud elégíteni, hogy ne tűnjön szűkösnek, az épített zuhanyfülke csak egy üveglappal határolt

Új építésű családi ház a XVI kerületben-11

Az egyszerű kialakítást csak a világos-sötét csempe kombináció díszíti

Új építésű családi ház a XVI kerületben-13

A gyerekek intenzív mozgása miatt a lépcsőházban szükség volt falburkolatra is.

Új építésű családi ház a XVI kerületben-14

A lépcsőház falára egyszerű bútorlap dekor elemek kerültek
Egy ilyen szűk térben nehéz lefényképezni bármit is egyben, legfeljebb részletekben. Viszont a számítógépes látványtervezés megengedi, hogy „kivágjunk” egy útban lévő falat, így megfelelő szögből és távolságból rálátva, meg tudom egy képen mutatni például a lépcsőház leendő falát, ami a valóságban nem lenne lehetséges

Új építésű családi ház a XVI kerületben-15

Az emeleten kapott helyet a családi nagy fürdő, a káddal, amit kifejezetten a gyerekek kedvéért építettek be.

Új építésű családi ház a XVI kerületben-16

Széles, kétszemélyes mosdópult, nagy tükör, ez volt a család egyik kívánsága

Új építésű családi ház a XVI kerületben-17

Az aszimmetrikus kád vonala éppen annyi helyet hagy közlekedőnek, hogy kényelmesen lehessen mozogni a kétállásos mosdópult mögött

Új építésű családi ház a XVI kerületben-18

További információk és ajánlatkérés:

Zahorán Róbert

Bútorfókusz Stúdió
30-446-3026
butorfokusz@butorfokusz.hu

[ADMANTT]

Régi polgári lakásban modern enteriőr

$
0
0

A XI. ker. forgalmas pontján egy régi emeletes polgári „bérház” egyik nagy belmagasságú lakását vásárolta meg a megrendelő. Lendületes, modern életteret kért a lakás teljes átalakításával.

Régi lakásban modern enteriör_1

A belmagasság lehetőséget adott álmennyezetek építésére, a konyhát és a nappali részt az álmennyezet tagolása is elválasztja.

Régi lakásban modern enteriör_2

A régi lakásból néhány dolgot megtartottunk, például az öntöttvas radiátorokat, a hálóba vezető nagy kétszárnyú ajtót, és a hagyományos tölgy parkettát. Csak a konyha területére került hidegburkolat.

Régi lakásban modern enteriör_3

Ilyen a konyha éjszakai megvilágításban

Régi lakásban modern enteriör_4

A borhűtő a konyhában úgysem fért volna el, de jobb helye van az étkező asztal és a komód között. Itt a fal törésvonalának meghosszabbításában áll egy „álpillér” (csövek takarása miatt), éppen ide tettük a borhűtőt.

Régi lakásban modern enteriör_5

A társasági „nyüzsgéshez” viszonylag kis helyen, jó szolgálatot tesz az ülőgarnitúra nyújtott puffja, ami csendesebb időszakokban lábtartó.

Régi lakásban modern enteriör_6

A kétszárnyú ajtón át az elegáns hálóba léphetünk. A belmagasság miatt ide is készült álmennyezet, ami az egykori mennyezetes ágyak helyett „álmennyezetes ágy” lett.

Régi lakásban modern enteriör_7

Egy hálószoba estében különösen fontos: milyen lesz esti világításnál?

Régi lakásban modern enteriör_8

Az éjjeli szekrények fölé belógó lámpák nem csak attraktívak, a belső lámpa olvasólámpaként is működik.

Régi lakásban modern enteriör_9

A sarokban a mini home office panelei mögött tárolótér is van az iratok elrejtésére

Régi lakásban modern enteriör_10

A hálóból egy üres ajtó nyíláson át juthatunk a gardróbba, majd azon keresztül a háló mögé bújtatott fürdőbe.

Régi lakásban modern enteriör_11

A fürdő központi eleme a széles mosdópult. Mivel a ház központi fűtésű, az öntöttvas radiátorokat pedig megtartottuk a központi fűtés miatt, valamit ki kellett találni a szokásos törölköző szárító radiátor helyett. A megoldás egy krómcsöves radiátor takaró lett, melyre a törölközők is felfűzhetők.

Régi lakásban modern enteriör_12

A zuhanyfülkében elfért egy pad is, ami a kád nélküli fürdőszobákban bizony fontos kényelmi eszköz.

Régi lakásban modern enteriör_13

A tágas gardrób miatt az előszobába csak a legszükségesebbek kerültek

Régi lakásban modern enteriör_14

További információk és ajánlatkérés:

Zahorán Róbert

Bútorfókusz Stúdió
30-446-3026
butorfokusz@butorfokusz.hu

[ADMANTT]

Kiadó lakás átalakítása

$
0
0

Az V. kerületi, kedvező fekvésű lakást a megrendelő lepusztult állapotban vette meg.
Beosztása kedvezőtlen volt, két egyenlő lakrészre osztásához a válaszfalakat is meg kellett mozdítani. A megrendelő, egy idős házaspár, befektetési céllal vásárolta a lakást, lendületes. fiatalos, fotogén lakást kértek, amely jól kiadható. A berendezéssel kapcsolatban annyi kikötésük volt: Ikea bútorokkal kell megoldani, de úgy, hogy ne legyen bútorraktár, mégis elegendő tároló hely legyen, a lehető legkisebb helyen maximális tárolóteret kellett varázsolni.

Kiadó lakás_1

A felülnézetet érdemes egy pillanatra áttekinteni. Az 50 m2 területű lakásba éppen sikerült két egyforma 15 m2-es kiadható szobát beerőszakolni, így két önálló bérlőnek adható ki. A közös konyha az előtérbe került, ez így előszoba, konyha ebédlő egyben. A sütő és a hűtő számára már nem maradt hely a konyhában, így azok egy kihasználhatatlan zugba kerültek, a konyha és az egyik szoba közti átjáróba. Azért, hogy a szekrények miatt ne legyen bútorraktár a szobákból, a gardrob szekrényeket falba süllyesztettük. A két szoba közti elválasztó fal tört alaprajzú lett, ide kerültek a gardrob szekrények. A bal oldali szobában a bejárat mellett is áll egy gardrob szekrény, ezt pengefal választja le, így ez is beépítettnek tűnik.

A rácsos fejvég dísz, polctartó és éjjeli szekrény is egyben

Kiadó lakás_2

Az íróasztal pedig a tört alaprajzú válaszfal „zugába” került

Kiadó lakás_3

A gardrób szekrény így a fal síkjában semmiképpen nem tűnik nagy tömegűnek.

Kiadó lakás_4

A bejárat melletti gardrób szekrény pedig pengefalban végződik, mintha az a fal is tört vonalú lenne.

Kiadó lakás_5

Hasonló a másik szoba kialakítása is. A helytakarékosság miatt az ágy aljában kihúzható fiókok vannak, ülőgarnitúraként pedig két fotel szolgál.

Kiadó lakás_6

Itt is adódott egy zug, éppen elfért benne az íróasztal

Kiadó lakás_7

A máshová száműzött hűtő és sütősszekrény-kamraszekrény kivételével a többi konyhai funkció elfért az előszoba egyik oldalán.

Kiadó lakás_8

Kiadó lakás_9

A fürdőben a régi kád helyére zuhanyfülke került, így elfér a mosógép is.

Kiadó lakás_10

Kiadó lakás_11

További információk és ajánlatkérés:

Zahorán Róbert

Bútorfókusz Stúdió
30-446-3026
butorfokusz@butorfokusz.hu

[ADMANTT]

LEDrex választék

$
0
0

Négyféle színhőmérséklet szemléltetése egy képen.

A webáruház 2008-as indulásakor még ritkaságnak számított a LED-es világítás. Hagyományos szaküzletekben is alig lehetett kapni és az interneten is kevés helyen volt beszerezhető, de az akkori LED lámpa importőrök is már kétféle színhőmérsékletben, meleg- és hidegfehérben kínálták. Ahogy egyre többen jöttek rá a LED fényforrások iránti igény növekedésére, egyre több lett az importőr, egyre több a márkanév és szinte már minden üzletben kapható valamilyen LED fényforrás. Ugyanakkor az üzletek kínálatát nézve megfigyelhető, hogy többségük csakis melegfehér színhőmérsékletű LED-eket árusít. Miért? – az ok egyszerű, ebből lehet a legtöbbet eladni. Ha csak egyféle és a legkedveltebb színhőmérsékletet kínáljuk, így forog a leggyorsabban az áru. A hagyományos izzók is ilyen sárgásfehér fényűek, tehát ha ilyet vesz a vásárló, akkor nem fogja meglepetés érni, ha régebbi izzószálas fényforrásait cseréli le. Így, a szoba színei nem fognak változni, hiszen más színhőmérséklettel világítva a bútorok, falak tónusa is változik.
 
Valójában, nem csak a lakások stílusa változik, de az emberek által kedveltebb színhőmérséklet is.
 
2009-2010 környékén a korábbi 2700 Kelvines (sárgásabb) melegfehér LED-ek helyett a gyártók átálltak a 3000 Kelvines melegfehér fényforrásokra, mert a magasabb színhőmérsékletű LED-del nagyobb fényáramot és jobb hatásfokot tudtak elérni. A 2700 Kelvines izzók a hagyományos izzók és egyes gyengébb hatásfokú halogén spotok színhőmérséklete, a 3000 Kelvinesek (és kissé felette) a jobb hatásfokú halogén spotoké. Ennek ellenére az új melegfehér színhőmérséklet megosztotta a vásárlókat. Volt aki örömét fejezte ki, és volt akit szörnyen bosszantott. A lényeg, hogy érdekes módon az eltelt évek alatt kb. 2015-ig úgy megszokták a melegfehér LED vásárlók a 3000 Kelvint, hogy amikor a gyártók ismét a 2700 Kelvineseket kezdték gyártani, (mert már az alacsonyabb színhőmérséklet mellett is extra jó hatásfokot tudnak elérni) egyes vevők nem tetszett ez, és nem értették, hogy mi ez a sárgaság – hiába úgy hirdették sokan, hogy ez az igazi melegfehér. Ennek azonban mégsem volt olyan kellemetlen hatása, mint amikor 2700-ról tértek 3000-re, mert időközben megjelentek a 4000-4500 Kelvines LED fényforrások, és az évek során a 3000 Kelvint kedvelők áttértek erre a kevésbé sárga, semleges, avagy középfehér színárnyalatra.

 
Azonban, aki mást akar, mint a melegfehér színhőmérséklet, a legtöbb üzletben nem kapja meg.
 
A LEDrex célja, hogy a közép- és a hidegfehér színhőmérsékletet kedvelők is megtalálják a nekik megfelelő fényforrást. Emiatt a webáruházban az adott foglalat kategóriáknál, sok esetben szét van választva a kategória meleg-, közép- és hidegfehér csoportokra – valamint, ha az adott foglalattal valamilyen színes, vagy változtatható színű (RGB) LED is kapható, akkor külön színes LED csoport is látható. A borostyán színűeket egyelőre még a melegfehérek között lehet megtalálni, mert többnyire csak E14-es és E27-es foglalattal csak pár változatuk létezik. Hiszen ezek igazi vintage termékek, a gyertyaláng, vagy az Edison szénszálas izzók fényét utánozzák.
 
Visszatérve a stílusra.
Minél melegfehérebb a megvilágítás, annál inkább hagyományosabban berendezett lakáshoz illik. A hidegebb, azaz a magasabb színhőmérsékletűek a modernebb lakásokba.
A melegebb fehér a romantikus hangulatot, meghittséget, melegséget sugároza. A borostyán színű 2200 Kelvineshez rusztikus, antik, mediterrán enteriőr illik jobban, de még a melegfehér 2700-3000 Kevinesekhez is, vagy a polgári, konzevatív, vagy akár etno stílusok. 4000 Kelvin felett pedig a modernebb, letisztultabb, egyszerűbb formavilágú, skandináv stílusok, vagy a minimál, hightech stílusok. Sőt e két utóbbi esetében a hidegfehér fény hatása fel sem tűnik, annyira illik e stílusokhoz.
 
Persze ez nem jelenti azt, hogy ne keverhetnénk egy lakásban a színhőmérsékleteket, sőt hangulatunknak megfelelően változtathatjuk is, mert vannak változtatható (CCT) színhőmérsékletű LED lámpák is. Hiszen, ha például a munkavégzésé a nappali fény, 4500-6000 Kelvines erős fővilágítással, az esti borozgatáshoz a fővilágítást kiválthatjuk egy gyengébb 2200-2700 Kelvines asztali lámpával.
 
Amíg a melegfehér a meghittséget, addig a hidegebb fehér a hivatalosságot sugalmazhatja. Ez valójában azért van, mert a hidegfehér a nappali napütés fénye. Tehát egyrészt a nappali napfény a munkavégzés fénye (A színspektrumból a kék fény segíti az ébrenlétet, a napnyugta színből azaz a melegfehérből majdhogynem hiányozva jelzi a nap az agyunknak, hogy ideje nyugovóra térni – akkor is érezzük fényéből, ha nem látjuk a nap állását.), és mivel a hidegfehér fényforrás közelíti leginkább a valódi nappali fényt, nem csak a munkahelyek, hanem az üzletek (bár ezek is munkahelyek) is azért a magasabb színhőmérsékletű fényforrásokat preferálják, hogy a vevő olyan színű terméket válasszon, aminek a színét akkor is annak fogja látni, amikor kimegy a boltból. És ez nem csak a ruházatra, vagy dekorkozmetikumokra igaz, egy autószalonnak, vagy egy ékszerésznek is abszolút fontos tényező. Ha az aranyat aranynak az ezüstöt ezüstnek akarjuk látni, akkor nem sárgás (melegfehér) fénnyel kell megvilágítanunk, hanem minél teljes értékűbb, magasabb színhőmérsékletű, hidegebb fénnyel.

Viewing all 99 articles
Browse latest View live